Poplatky v ambulanciách sa už vyberať nebudú. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Straty lekárov spôsobené zrušením 20-korunových poplatkov budú kompenzovať zdravotné poisťovne. Štátne poisťovne im však ušlé príjmy nahradia aj bez toho, aby presne vedeli, koľko lekári na poplatkoch vybrali. Kontrolovať nebudú ani nemocnice.
Tento prístup zvolili dve najväčšie poisťovne, Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná poisťovňa. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej Petra Balážová povedala, že poisťovňa určí výšku kompenzácie podľa údajov z vlastného informačného systému, ako aj z údajov, ktoré poisťovni hlásili lekári. Spoločná zdravotná bude vychádzať z počtu vyšetrení.
Naopak, súkromné poisťovne trvajú na dokladoch o príjmoch. Podľa Eduarda Kováča, riaditeľa združenia, ktoré ich zastupuje, sa poisťovne kompenzáciám nebránia, ale chcú presne vedieť, koľko nemocnice a lekári na poplatkoch vybrali. Predložiť môžu príjmové bloky alebo daňové priznanie.
Nemocniciam ani lekárom nikto neprikazoval príjmy z poplatkov hlásiť. Niektorí tak robili, iní nie. Najväčší problém s dokladmi budú mať podľa ľudí z poisťovní ambulantní lekári.
Nami oslovení lekári však tvrdia opak.
"Tieto údaje sa dajú vytiahnuť. Každý mesiac posielam bloky účtovníkovi," povedala lekárka Katarína Šimovičová.
Pre tých, ktorí si vedú poplatky cez počítačový program, bude zdokladovanie ešte jednoduchšie. "Viem si v ňom nájsť údaj, od koľkých pacientov som poplatky vybral, koľkým som ho odpustil. Tieto údaje posielam každý mesiac aj poisťovniam," povedal psychiater Vladimír Hacek.
Nemocnice by s dokladovaním mali mať najmenšie problémy. "Príjmy z poplatkov sú v informačnom systéme nemocnice. Okrem toho v rozpočte ich schvaľuje správna rada nemocnice," povedal prezident asociácie nemocníc Marián Petko.
Vláda od septembra ruší 20-korunové poplatky v ambulancii a 50-korunové poplatky v nemocniciach. Výpadok v ambulanciách a nemocniciach sa odhaduje na 1,5 miliardy korún ročne. Z toho na štátne poisťovne pripadá kompenzácia okolo jednej miliardy a na tri súkromné poisťovne 400 miliónov korún.
Všeobecná zdravotná a Spoločná zdravotná už v pondelok oznámili, že od septembra zvýšia lekárom a nemocniciam objemy dohodnuté v zmluvách.
(dro)
Recepty sa nemenia
BRATISLAVA - Tlačivá receptov sa zatiaľ meniť nebudú. Ministerstvo zdravotníctva vydalo návrh vyhlášky, v ktorej potvrdzuje, že aj naďalej sa budú používať dnešné tlačivá. Vyhláška je zatiaľ v pripomienkovacom konaní.
Pobúrenie v lekárskych kruhoch vyvolal návrh bývalého ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, ktorý navrhol nové recepty so špeciálnou tlačou. Mali byť chránené takmer ako bankovky. Cena takéto receptu by stúpla z pár halierov na viac ako korunu. Recepty si kupujú lekári z vlastného, a preto sa diskutovalo aj o tom, kto ich vlastne zaplatí. Zajac zavedenie nových receptov odôvodňoval tým, že ich nebude možné falšovať a že bude možné lepšie sledovať pohyb liekov. Nevýhodou nových návrhov bolo, že vypísať sa dali len cez ihličkové tlačiarne a boli prepisovateľné. Lekári by potom boli povinní skladovať kópie, kým dnes ich majú uložené v počítači. (dro)