Poslanec HZDS Ján Kovarčík povedal, že viaceré strany mali podozrenia o odpočúvaní. "Práve preto si myslím, že by mala byť v SIS krížová kontrola a námestníci riaditeľa SIS by mali byť z iných strán," tvrdí. Požiadavka HZDS vymenovať Urbana za námestníka je podľa Kovarčíka celkom oprávnená.
Bývalý riaditeľ SIS Ladislav Pittner o odpočúvaní včera povedal, že je to "taký nezmysel, že škoda o tom hovoriť". Na otázku, či nebol legálny podnet na odpočúvanie niektorej strany, odvetil, že všetky žiadosti išli cez neho a neprichádza to do úvahy. "Len keby bola nejaká strana podozrivá z protištátnej činnosti, a niečo také neexistuje," dodal Pittner.
Politici Magalove informácie o odpočúvaní na schôdzi výboru komentujú veľmi zdržanlivo. Niektorí si neoficiálne kladú otázku, či Mečiarov postup skôr nesúvisí s nevôľou nového riaditeľa tajnej služby vymenovať za svojho námestníka nominanta HZDS a bývalého šéfa parlamentného výboru na kontrolu SIS za Lexovej éry Igora Urbana.
Predseda výboru na kontrolu činnosti SIS Pavol Prokopovič (SDKÚ) hovorí, že šéf SIS sa zmienil len "o indíciách", že strany mohli byť odpočúvané. Vyzerá to tak, že "niekto si to upravil a chce mať z toho kauzu", dodal Prokopovič.
Minister vnútra Robert Kaliňák má zatiaľ len neformálne informácie. Na najbližšom stretnutí s riaditeľom SIS vraj otvorí aj otázku odpočúvania. Ako povedal, tá informácia je taká šokujúca, že musí preveriť jej pravdivosť.
Poslanec Rudolf Pučík zo SNS nechcel hovoriť, čo bolo na výbore, ale ak sa informácia Mečiara zakladá na pravde, tak podnet na prokuratúru je podľa neho namieste.
Nemenovaný opozičný poslanec SME povedal, že Magala odpočúvanie spomenul ako možnosť bez dôkazov a vo výbore na kontrolu SIS o tom nebola ani žiadna diskusia. Sám je prekvapený, že sa Mečiar ako člen koalície obrátil na prokuratúru. "Prečo sa na prokuratúru neobrátil sám riaditeľ SIS?" Pýta sa poslanec.
Po voľbách pri vyjednávaní o vzniku koalície v centrále Smeru použili rušiace zariadenie.
Mobilom sa do budovy nedalo dovolať. Na otázku, či sa Smer obával odpočúvania napríklad SIS, podpredseda strany Dušan Čaplovič povedal, že takúto súvislosť nebude komentovať. Povedal iba, že aby zamedzili úniku a zneužívaniu informácií, použili "odclonenie tohto priestoru".
Politológ Grigorij Mesežnikov označil podnet na prokuratúru za iniciatívu Mečiara, nie celej vládnej koalície.
"Vzhľadom na neúspešnú snahu presadiť za námestníka SIS Igora Urbana môže byť zo strany Mečiara záujem rozvíriť situáciu okolo SIS," myslí si Mesežnikov.
(sp)
Kedy sa hovorilo o odpočúvaní SIS
Predseda SMK Béla Bugár vlani vyslovil podozrenie, že za kampaňou proti ministrovi pôdohospodárstva Zsoltovi Simonovi stojí SIS. Povedal to potom, ako sa médiá venovali kauze dotácie pre firmu, ktorú Simon spoluvlastnil. Podľa Bugára sa objavili rôzne falošné informácie, ktoré boli v správach SIS. Povedal tiež, že jeho dvaja ministri mali pre také "klebety" konflikt s riaditeľom SIS. O tom, že SIS sleduje Simona, vlani hovoril aj vtedajší šéf výboru na kontrolu SIS Viliam Soboňa z HZDS. SIS informácie poprela. O odpočúvaní sa zmienil aj podpredseda parlamentu Viliam Veteška.
Vlani mala SIS nainštalovať odpočúvacie zariadenie v budove maďarského konzulátu v Košiciach. Riaditeľ SIS odpočúvanie vylúčil.
V roku 2003 Generálna prokuratúra po vyšetrovaní nahrávky medzi redaktorom SME a šéfom ANO Pavol Ruskom oznámila, že denník SME nelegálne odpočúvala SIS.
V roku 2003 dostal prezident Schuster od SIS odpoveď na list, ktorým reagoval na správu o rizikách, ktoré pre štát predstavuje bývalý šéf NBÚ Ján Mojžiš. Prezidentov hovorca povedal, že vysvetlenie nerozptýlilo obavy, že na Slovensku je možné aj nelegálne odpočúvanie. (r)