Čiernik pre agentúru SITA povedal, že "KDH bolo cez Lipšica a Palka vnímané ako strana, ktorá sa postavila pred brány raja a osobuje si právo rozhodovať, kto do toho raja môže vstúpiť a kto musí ísť preč". Lipšic a Palko vo vedení KDH "nedokázali odkomunikovať pre ľudí zaujímavé témy, nediskutovali s regiónmi a KDH by sa malo otvoriť širším vrstvám obyvateľstva", povedal včera Čiernik pre SME. Ku kritike kolegov sa vraj odhodlal, lebo "bolo treba povedať, o čom ten spor je, a dosiaľ sa o tom vyjadroval iba Lipšic a menej Palko a z druhej strany sa zatiaľ nevyjadril nik".
Daniel Lipšic považuje Čiernikove slová za hľadanie nepriateľa vo vlastnej strane, a to je "smutné a trápne". Vyjadrenia Čiernika podľa neho zrejme súvisia s vážnymi nezhodami, "ktoré sme mali pred časom v kauze Bielik". Bratislavská krajská rada, ktorej členom je aj Čiernik, sa vtedy postavila proti vedeniu a podržala Bielika vo funkcii krajského predsedu napriek obvineniu z korupcie.
"Zaujímavejšia ako reakcia bývalých podpredsedov by bola reakcia predsedu KDH, ktorý hnutie vedie šesť rokov," hovorí Vladimír Palko. Pavol Hrušovský je podľa hovorcu KDH Martina Krajčoviča do konca mesiaca na dovolenke.
Nezhody medzi bývalým a súčasným vedením KDH sú podľa sociológa Pavla Haulíka dôsledkom relatívneho neúspechu hnutia vo voľbách. "Ešte stále nejde o strategický spor, či sa KDH rozhodne ísť cestou veľkej kresťansko-ľudovej strany na spôsob nemeckej CDU, alebo si zvolí skôr stratégiu napríklad českej KDÚ-ČSL, ktorá dopĺňa hlavné politické spektrum," hovorí.
Sociológ nevylučuje ani štiepenie strany. "Čas na vytváranie nových strán už však uplynul a odštiepenci by zrejme nemali veľkú šancu na úspech," dodáva.
MICHAL PIŠKO