Výdavky na záchranky sa od septembra znížia. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Ivan Valentovič začal šetriť na záchrankách. Od septembra sa znížia výdavky na ich fungovanie. Súkromné firmy, ovládajúce časť záchranných staníc, proti novému návrhu protestujú.
Kým dnes zdravotné poisťovne platia za sanitku 530-tisíc mesačne, po novom to bude len 499-tisíc. Zníži sa aj mesačný poplatok na záchranku s lekárom z 860- na 798-tisíc. Ministerstvo tým plánuje ušetriť asi 135 miliónov ročne a peniaze chce použiť v prospech poistencov v iných oblastiach zdravotníctva.
Súkromní prevádzkovatelia, ktorí stanice získali minulý rok v súťaži, vystupujú proti Valentovičovmu návrhu. Podľa nich spomalí modernizáciu staníc, zníži motiváciu i mzdy pracovníkom. Kritizujú ministerstvo, že zmenu pripravilo bez dôslednej analýzy a konzultácií.
"Opatrenie vystavilo v skrátenom pripomienkovom konaní začiatkom minulého týždňa. Nevysvetlilo opodstatnenosť zníženia platieb a taktiež nezdôvodnilo, na základe akých analýz vychádzalo pri zmene," povedal riaditeľ Slovenskej záchrannej Ivo Krpelan.
Prevádzkovatelia záchraniek budú o financovaní rokovať dnes, ale nie s Valentovičom, lebo je na dovolenke. Hovorkyňa ministerstva Silvia Balázsiková povedala, že ministerstvo tlaku prevádzkovateľov záchraniek cez médiá nepodľahne.
Systém rýchlej zdravotnej služby mal prejsť zásadnou zmenou. Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac rozšíril počet staníc z pôvodných 94 staníc na 264. Na prevádzkovanie nových staníc vypísal konkurz. Kritici jeho reformy upozorňovali, že financovanie záchraniek, ktoré Zajac navrhol, je zbytočne veľkorysé. Predtým poisťovne za jedno vozidlo platili asi dva a polkrát menej. (dro)
Šéf úradu pre dohľad chce preveriť záchranky
BRATISLAVA - Šéf úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Ján Gajdoš navrhol ministrovi zdravotníctva, aby preveril povolenia na prevádzkovanie záchraniek. Tie vydával ešte bývalý minister Rudolf Zajac.
Gajdoš chce, aby sa kontrola zamerala na odborných zástupcov záchranných staníc a monitoring vzdelávania pracovníkov. K návrhu ho viedli sťažnosti od občanov. Úrad ich od začiatku roka prijal 20, z toho desať prípadov skončilo smrťou pacienta.
Hovorkyňa úradu Radka Miklášová povedala, že hoci nejde o vysoké čísla, rozhodujúca je závažnosť a dosah pochybení. Medzi najčastejšími nedostatkami záchraniek bolo odmietnutie alebo oneskorenie záchranky, nesprávny medicínsky postup, nedbanlivosť a povrchnosť zdravotníckych pracovníkov.
V podaniach prevažujú sťažnosti na služby v bratislavskom a banskobystrickom kraji. Úrad v piatich prípadoch podal dve trestné oznámenia a pokuty do výšky pol milióna korún.
Na Slovensku je spolu 264 staníc pozemnej záchrannej zdravotnej služby, 6 staníc leteckej záchrannej služby a 10 staníc vodnej služby. Počet staníc bude vyšší, lebo výberové konania na prevádzkovanie ešte nie sú ukončené. (dro)