Martina Moravcová. ŠTARTFOTO - JAKUB SÚKUP
Počas plaveckývh majstrovstiev Európy v Budapešti padli štyri svetové rekordy. Moravcovú potešilo natiahnutie medailovej série Príznačným spôsobom, svetovým rekordom 19-ročnej Francúzky Laure Manaudouovej na krauliarskej štvorstovke, sa končili 28. ME v plávaní v Budapešti. Upršaný Margitin ostrov aplaudoval počas minulého týždňa štyrom svetovým rekordom i viacerým heroickým výkonom. Manaudouová v úvodný deň šampionátu nepostúpila z rozplávb na 400 m polohové preteky (skončila až osemnásta). Nerezignovala, vypustila jednu disciplínu a do nedele si vyplávala štyri tituly majsterky Európy. Všetky v olympijských disciplínach (400 a 800 m v.sp., 100 m znak, 200 m pol. pret.) korunované fantastickou štvorstovkou.
Manaudouová dobehla "lietajúceho" Holanďana
Svetový rekord na tejto trati sa nemenil osemnásť rokov, no francúzska tínedžerka ho za posledné štyri mesiace zlepšila už dva razy. "To ma ani nenapadlo, bol to nečakaný bonus," žiarila Manaudouová, ktorej sa v Budapešti podaril husársky kúsok. Štyri individuálne zlaté medaily si na jedných ME naposledy vyplával "lietajúci" Holanďan Pieter van den Hoogenband v Istanbule 1999.
Štyri tituly si viezla domov i Nemka Britta Steffenová, no dve si vyplávala v štafetách. Napriek tomu bola väčším prekvapením než Manaudouová, pretože doteraz vo svetovom plávaní veľa neznamenala. Súťažila v štyroch disciplínach, v troch sa po dohmate menil svetový rekord. V krátkej (4x100 m) i dlhej (4x200 m) krauliarskej štafete, a najmä kráľovskej disciplíne - 100 m voľný spôsob.
Svetové plávanie aj vďaka Manaudouovej a Steffenovej prežíva nebývale úspešný rok. Od januára padlo na dlhom bazéne už 12 svetových rekordov. Z minulého storočia prežili už len štyri - Američanky Janet Evansovej na 800 a 1500 metrov voľný spôsob (1989 a 1988), Maďarky Krisztiny Egerszegiovej na 200 m znak (1991) a Číňanky Wu Jan Jan z polohovej dvojstovky (1997). Ázijčanka ho dosiahla tesne predtým, než ju suspendovali pre doping. Všetky mužské už majú dátum zrodu začínajúci sa dvojkou.
Moravcová zostáva na debni
Stopätnásť medailí z budapeštianskej päťdesiatky si podelilo 19 krajín. Slovensko stále zostáva medzi nimi. Martina Moravcová síce zlato na motyľkárskej stovke po štvrtý raz po sebe neobhájila, no striebro jej na tvári vyčarilo úsmev, ako keby vyhrala. Jej medailová séria stále trvá. "Tešíme sa z medaily rovnako ako v časoch, keď s plávaním začínala," prezradila jej mama Darina Moravcová. Zhodou okolností európskym striebrom v Sheffielde (na 100 m voľný spôsob) Moravcová svoju bohatú kariéru začínala.
V tridsiatich rokoch už logicky 203-násobná slovenská rekordérka osobné maximá neprekonáva. V dlhom bazéne žiadny nezlepšila už tri roky, no napriek tomu zostáva medzi najlepšími. Silou vôle a húževnatosťou v tréningu. Za osobným rekordom na motýliku (57,20), ktorý jej v tomto roku ide horšie než kraul, zaostala v piatkovom finále o viac než 1,5 sekundy, no napriek tomu si vyplávala striebro. "Môj osobný rekord na motýliku je rankingovo vyšší ako rekord v kraule. Aj slabší čas mi tak stačil na celkovo vyššie umiestenie," vysvetlila Martina zdanlivý paradox.
Aj na sto kraul však bola vo finále (skončila siedma), čo je pre najstaršiu medailistku plaveckých súťaží na budapeštianskych ME motivácia do ďalších tréningov. Moravcová je už akýmsi koloritom plaveckých vrcholov. Keď v piatok večer ako strieborná vyliezala z vody, niektorí rozhodcovia jej spontánne blahoželali. Za roky strávené pri bazéne sa už z nich stali priatelia.
Jednotka už len Križkovi
Absolutórium zo sedmičky Slovákov si zaslúži už len Ľuboš Križko. Znakár banskobystrickej Dukly sa už dva roky na každom vrcholnom podujatí pravidelne zlepšuje. V Maďarsku si na päťdesiatku vyplával dokonca premiérové európske finále v dlhom bazéne (8. miesto). Zostávajúca pätorka súťažila len ráno, na popoludňajšie semifinále nestačila. Ak si i nejaký osobný rekord zaplávala, priepasť od tých najlepších zmenšila len minimálne.
Väčšine to k spokojnosti stačilo. Juniorky viac ako seniorské ME zaujímajú blížiace sa majstrovstvá sveta v Brazílii. Škoda, lebo v Budapešti mali ideálnu šancu prezentovať sa. Rio de Janeiro je príliš ďaleko a juniorský šampionát toľko čo seniorský, prirodzene neláka.
Moravcová bola v sedemnástich rokoch na ME v Sheffielde 1993 na sto kraul strieborná. Bratislavčanka Denisa Smolenová (označovaná ako jej možná nástupkyňa) sa v Maďarsku dostala najvyššie na devätnáste miesto na dvesto metrov motýlik.
Medailová bilancia plavcov
1. Rusko 7 1 2
2. Nemecko 6 4 2
3. Taliansko 5 6 4
4. Francúzsko 5 2 8
5. Poľsko 5 2 1
6. Ukrajina 4 4 2
... 13. SLOVENSKO 0 1 0
Autor: RASTISLAV HRÍBIK, Budapešť - Bratislava