Z Česka sa na festivale Fringe predstavila Farma v jeskyni.
FOTO – ARCHÍV FARMY V JESKYNI
Kontroverzní účinkujúci v divadelných predstaveniach festivalu nebudú ani v roku 2006 výnimkou. S heslom Nepoznáme žiadnych šiitov umelci poukážu na britskú ignoranciu voči islamu.
Podobne reagoval na aktuálne dianie festival aj minulý rok.Vtedy si po samovražedných bombových útokoch v Londýne zobral na mušku tému terorizmu.
Na 17 000 účinkujúcich v trojtýždňovej „slávnosti anarchie“ dozerá riaditeľ festivalu Paul Gudgin. Návštevníci si môžu napríklad pozrieť hru pod vtipným názvom Da Vinciho syndróm, ironizujúci thriller Dana Browna Da Vinciho kód, v ktorom autor poukazuje na Ježišovo manželstvo s Máriou Magdalénou a život ich detí.
Fringe ponúka široké množstvo nekonvenčne spracovanej zábavy od klasického baletu, hudby a divadla až po kaderníctvo rovno na javisku. Niektoré predstavenia sa dokonca odohrávajú v dvojpodlažných autobusoch.
Riaditeľ Gudgin upozorňuje, že na festivale, ktorý mieša ohromujúce prvky s desivými, musia byť návštevníci veľmi vyberaví. Povedal, že by trvalo päť rokov, 11 mesiacov a 16 dní pozrieť si všetky predstavenia.
Gudgin sa vyjadril, že na festivale predali za uplynulých 60 rokov viac ako 20 miliónov vstupeniek. „Všetci dúfame, že sa nám aj tento rok podarí dobyť hranicu milióna lístkov tak ako za posledné tri roky.“
„Pretĺkanie sa cez program festivalu môže byť testom energie a vytrvalosti daného človeka, ale vybrať najbizarnejší program roka je zábavné,“ hovorí Gudgin. Ako najčudnejšia šou vedie predstavenie s názvom Ako vysvetliť dejiny komunizmu duševne chorým pacientom.