keď si po roku na materskej dovolenke začala hľadať miesto. I keď sa nedá povedať, že zamestnávatelia vo všeobecnosti odmietajú prijať do práce matky s malými deťmi, mnohé ženy majú negatívne skúsenosti.
Príčinou je obava, že takéto zamestnankyne budú často s chorými deťmi doma a takéto situácie skomplikujú prácu tímu a zaťažia ostatných kolegov. Za nechuťou zamestnávať ženy s malými deťmi stojí však často aj celospoločenské vnímanie tohto problému. Podľa prieskumu Rodina a rod 2002, ktorý Sociologický ústav SAV zverejnil v roku 2004, si viac ako polovica slovenskej populácie myslí, že matky s deťmi v predškolskom veku by mali zostať doma a polovica je presvedčená, že ženy by mali pracovať len na polovičný úväzok, aj potom, keď začne najmladšie dieťa chodiť do školy.
Zvládať náročnú kariéru a zároveň aj rodinu je však určite možné - závisí to ale od povolania, rodinného zázemia. A samozrejme je dôležité aj to, či žena skutočne chce ďalej pracovať a dokáže si obe svoje role skoordinovať. ,,Nikdy som nemala pocit diskriminácie v zamestnaní," povedala v rozhovore pre český denník Mladá fronta Dnes lekárka a topmanažérka farmaceutickej firmy Martina Dosedělová, ktorá je matkou siedmich detí. Raz dokonca mala pocit, že umenie skĺbiť rodinu a prácu považoval zamestnávateľ za dôkaz jej manažérskych schopností.
Priaznivé pôsobenie oboch rolí na zdravie žien dokázali aj britskí výskumníci. V rozsiahlom výskume zistili, že najzdravšie sú tie ženy, ktoré zvládajú prácu, dieťa a žijú v trvalom vzťahu.
Za nimi sa umiestnili osamelé matky a bezdetné ženy a najhoršie dopadli v prieskume ženy, ktoré strávili viac rokov v domácnosti. Posledná skupina najviac trpela obezitou, ale aj ďalšími chorobami vrátane neuróz.
(gal)