Podľa názoru psychológov tento rituál k životu starého človeka patrí a jeho odstránenie, ktoré by zavedenie posielania dôchodku na účty znamenalo, by dôchodcovia určite neprivítali. „Zaviesť, aby dôchodok chodil na účet pre všetkých dôchodcov, si neviem predstaviť. Veľmi zle by to prijímali. Každý starý človek presne vie, kedy má výplatný deň, čaká na poštára, prepočíta peniaze presne do koruny. Peniaze potom uloží na vkladnú knižku – tú pozná oddávna a dôveruje jej. Novinkám ako bankomat by nedôverovali,“ myslí si psychologička Naďa Lovichová.
„Spôsobilo by to výraznú nepokojnosť. Pre staršieho človeka je zmena nevítaná, majú radi svoj zabehaný režim. Dokážu byť veľmi nedôverčiví, najmä k technike. Kým vládzu, idú si sami na poštu, dôverujú len známemu poštárovi,“ hovorí psychologička B. Mesárošová.
Problémom by mohli byť aj manipulačné poplatky. „Viem si predstaviť, že veľa starých ľudí by chodilo reklamovať do banky, že neprišlo všetko, prečo zrazu chýba niekoľko korún,“ hovorí Mesárošová.
Aj starí ľudia sú však každý iný, preto sa podľa psychológov nedá zovšeobecňovať. „Vzťah k novinkám je veľmi individuálny, aj schopnosť prispôsobiť sa zmene. Tak by to bolo aj so zvykom na bankomat,“ hovorí Lovichová.
Ak by systém vyplácania dôchodkov mal byť naozaj zmenený, odborníci odporúčajú povoliť možnosť voľby, aby sa dôchodca mohol sám rozhodnúť, ako chce, aby mu peniaze prichádzali. (mar)