BRATISLAVA – Vlani na Slovensku olúpili 57 dôchodcov. Posielanie dôchodkov na účty by mohlo zvýšiť aj ich bezpečnosť.
Najväčším problémom je dôverčivosť dôchodcov a istota páchateľov, že peniaze si držia doma. „Prehnane dôverujú neznámym ľuďom, ktorí sa často vydávajú za kontrolórov meračov vody, kúrenia, prípadne za pracovníkov Sociálnej poisťovne alebo zdravotných,“ hovorí pracovník policajného prezídia.
Keď sa dostanú do bytu, vyhliadnu si predmety alebo peniaze, ktoré chcú ukradnúť. Odpútajú pozornosť domáceho a okradnú. Väčšinou bez použitia násilia, prípadne použijú mierne násilie. Ukradnuté veci zväčša predajú. „Páchatelia nepoužívajú násilie, lebo sa chcú k peniazom a predmetom dostať iným spôsobom. Aj preto boli niektoré prípady preklasifikované na podvody,“ hovorí policajt z odboru násilnej kriminality.
Zločinci sa zameriavajú na osamotene žijúcich dôchodcov žijúcich v odľahlých oblastiach.
Nedávno polícia odhalila páchateľa ôsmich lúpeží u dôchodcov, ktoré spáchal za dva mesiace.
Prepadnutia poštárok sú najčastejšie v období výplatných termínov alebo vyplácania dôchodkov. „Poštárky mávajú pri sebe 20- až 70-tisíc korún. Tieto lúpeže sú špecifické v tom, že sa nimi zaoberajú aj páchatelia nižších vekových skupín, pretože si potrebujú kryť výdavky na diskotékach,“ hovorí policajt. V minulom roku zaznamenala polícia osem prípadov olúpenia doručovateliek. (ldi)