Zvukové záznamy z rokovania vlády sa podľa Fica budú robiť aj naďalej. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Zrušenie zvukových záznamov navrhol vedúci úradu vlády Igor Federič. Podľa Fica však ide len o nejaký šum. Rokovanie vlády sa podľa neho stále začína tým, že stlačí nahrávanie. "Až kým nepoviem, že ďakujem za účasť, všetko sa nahráva," povedal. Nevidí dôvod na zmenu tohto režimu.
Za niečo iné považuje pravidlá nakladania s nahrávkami. Nepovedal však, či a ako ich chce zmeniť. Spomenul iba prípad bývalého ministra kultúry Františka Tótha. Ten mal spor s premiérom Mikulášom Dzurindom, ako sa vlastne vláda dohodla na zastavení predaja štátneho majetku pred voľbami. Tóth si aj žiadal zvukový záznam z rokovania vlády, ale nemohol ho zverejniť.
Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH povedal, že v minulosti, keď opoziční poslanci robili prieskum v súvislosti so zmluvou o SND, ktorú pripravil bývalý minister Pavol Rusko, si tiež žiadali prepis z rokovania vlády, aby si ho mohli vypočuť.
Lipšic tvrdí, že zákon o slobodnom prístupe k informáciám uvádza, kedy môže štátny orgán odmietnuť sprístupniť informáciu alebo dokument. Pokiaľ ide o utajované skutočnosti, tak sa rokovanie vlády nenahráva, inak by malo byť verejne dostupné.
Podľa rokovacieho poriadku vlády zvukový záznam si môžu vypočuť účastníci rokovania vlády, zamestnanci Úradu vlády, ak sa potrebujú oboznámiť s pripomienkami k materiálu, aby ho mohli upraviť v súlade s rozhodnutím vlády.
Plán zrušiť zvukové záznamy mal vedúci Úradu vlády. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová minulý týždeň TASR povedala, že záznamy sa budú robiť iba v prípade administratívnych potrieb v súvislosti s vypracovaním uznesení vlády.
Bývalý vicepremiér Pál Csáky z SMK povedal, že trochu solídnejší orgán alebo aj firmy si robia záznamy z rokovaní. Považuje ich za užitočné. "Veľakrát sa stalo, že aj generálni riaditelia, štátni tajomníci si ešte raz vypočuli znenie rozhodnutia, aby vedeli spresniť, na čom sme sa na vláde zhodli." Podľa Csákyho počas Dzurindových vlád sa 98 percent rokovaní nahrávalo.
Ak Úrad vlády prikročí zrušeniu zvukových záznamov, považoval by to za obrovský amaterizmus. Nevidí ani dôvod, aby sa vláda obávala zverejnenia diskusií. Podľa Csákyho sa aj tak na vládu dostáva minimum kontroverzných vecí. (sp)