Dzurinda zároveň povedal, že "metodickou pomôckou" môže byť vyhodnotenie rozpravy k vládnemu programu. V nej sám predniesol hodinový prejav kritizujúci zámery novej vlády.
"Je to omyl. Voľby rozhodli o tom, kto z opozície je najsilnejší. SDKÚ dostala najviac, čo však neznamená, že môže byť lídrom celej opozície," reagoval šéf SMK Béla Bugár. Podľa neho by "lídrovstvo" mali akceptovať aj ostatné opozičné strany, a "keď hocikto chce byť lídrom opozície, mal by zvolať rokovanie a zjednotiť kroky".
Dzurinda zatiaľ nechcel špekulovať, akú "podobu a formu" bude mať opozičná spolupráca. Poslanec KDH Július Brocka nevníma súčasné dianie v opozícii ako súťaž o lídra. "My sme alternatívou iba spolu, preto by nás nejaká nezdravá a nešťastná súťaž medzi nami mohla skôr oslabovať," povedal. Diskusia o vodcovi opozície môže byť podľa Brocku aktuálna možno neskôr, ak táto vláda vydrží celé volebné obdobie.
Politickí analytici si nemyslia, že o lídrovi opozície rozhodli voľby, ako to naznačil expremiér Dzurinda. "Žiadne voľby nedávajú definitívnu odpoveď. To je proste proces," povedal sociológ Pavel Haulík.
Podľa neho sa najmä elektoráty SDKÚ a KDH do značnej miery prekrývajú a aj v období, keď sú v opozícii, sa obe strany budú snažiť posilniť svoje pozície. "Tento stav už o rok-dva nemusí platiť a ten súboj určite bude." Pokiaľ Smer zostane dominantnou stranou na ľavej strane politického spektra, predpokladá Haulík snahu o vytvorenie protiváhy, a to hlavne od SDKÚ a KDH.
Podľa Haulíka môže KDH zvýšiť svoj potenciál najmä zmenou agendy. Pripomenul, že by mohlo napríklad získať niektorých "národne orientovaných" voličov. Výraznejšie zvýšenie preferencií kresťanských demokratov si podľa neho vyžaduje nové tváre.
Ani politológ László ÖllŚs si nemyslí, že by opozícia napriek silnému postaveniu SDKÚ už mala svojho lídra. "Opozíciu tvoria tri strany a každá má svojho lídra," povedal.
SDKÚ však má podľa ÖllŚsa predpoklady, aby sa stala najaktívnejšou stranou. "Nemusí to tak byť. Je ešte priskoro dať nejakú odpoveď. Zatiaľ sa ich opozičný život začína a každý hľadá svoj profil." ÖllŚs navyše hovorí o viacerých príkladoch zo zahraničia, keď sa aktívnejšou stala menšia opozičná strana.
Aj keď sú SDKÚ a KDH konkurentmi, politológ v blízkej budúcnosti nepredpokladá "pritvrdenie" vzťahov medzi nimi. "Ďalšie voľby sú ešte veľmi ďaleko," poznamenal. Opozičné strany by mohli zatiaľ spolupracovať v jednotlivých otázkach, kým na koordináciu vo veciach, kde nemajú úplne rovnaký názor, by bolo podľa ÖllŚsa zrejme treba zmluvu o spolupráci. To, či by takáto dohoda mohla vzniknúť, je však podľa neho veľmi ťažko predpovedať.
O tom, ako by sa mohli vyvíjať preferencie SDKÚ a KDH v tejto konštelácii, ÖllŚs zatiaľ nechce špekulovať. Pripomenul, že KDH má relatívne limitovaný priestor a SDKÚ sa v minulosti trieštila. "Opozícia sa však nedá hodnotiť samostatne. Keď bude vláda robiť veľké chyby a opozícia nie, opozícia samozrejme začne rásť." (knm)