Hoci takýto príjem považuje za nadštandardný a tí, ktorí ho poberajú, by mali podľa neho podliehať vyššiemu zdaneniu, v sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu niekoľkokrát zopakoval, že je to iba jeho názor,
O tom, pre akú kategóriu nakoniec vláda zavedie vyššiu alebo takzvanú milionársku daň, rozhodne dohoda v koalícii.
Premiér tvrdí, že mu ide o to, aby vyššia sadzba neobišla parlament a vládu. "Považoval by som za smiešne, ak by sme zaviedli vyššie zdaňovanie a do tejto kategórie by nespadali poslanci a členovia vlády," povedal v rozhlase.
Progresívnu daň chce, lebo je to "typické pre sociálnodemokratické strany". Tvrdí, že nemá nič proti ľuďom, čo zarábajú viac: "Vážim si ich, sám mám vyšší plat a som pripravený platiť do spoločného viac."
Viacerí poslanci SNS, aj HZDS si myslia, že vyššiu daň by mali platiť ľudia so zárobkom nad milión korún ročne, čo je vyše 80-tisíc mesačne.
"Nie sme vo vláde sami. Ak by to tak bolo, presne vám zadefinujem, ako by daň z príjmu osôb mohla vyzerať," povedal Fico.
Potvrdil, že v koalícii sa zatiaľ dohodli, že zavedú daň pre nadštandardne zarábajúcich. Akú napokon bude mať podobu a koho sa dotkne, je ešte stále otvorené. "Počkám na dohodu o tom, aká kategória ľudí bude spadať do vyššej sadzby dane."
Podľa ekonómov je milionárska daň "trestom" pre úspešných ľudí. Bude potláčať ochotu ľudí viac pracovať a viac zarábať a ľudia sa jej budú vyhýbať.
Ľudia s vyššími platmi už pri rovnej sadzbe dane platia do rozpočtu oveľa viac ako tí, čo zarábajú menej. Tretina najlepšie zarábajúcich ľudí odvedie do rozpočtov viac ako polovicu z toho, čo daňové úrady z dane z príjmov vyzbierajú.