K dvojici Orange – T–Mobile pribudne onedlho Telefónica O2. To, či stihne spustiť sieť do Vianoc, je však otázne.
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
ieť prevádzkovať už tento rok.
Výhra v tendri, ktorý vypísal Telekomunikačný úrad, je len začiatok celého procesu. Telefónica O2 momentálne čaká na pridelenie licencie s voľnými frekvenciami pre siete GSM a UMTS a dokonca ešte detailne nepozná ani licenčné podmienky, ktoré musí úrad zverejniť do konca augusta. Operátor je zároveň do 30 dní od vyhlásenia výsledkov povinný uhradiť poplatok za licenciu vo výške 150 miliónov korún, bez toho mu úrad frekvencie nepridelí. Telefónicu O2 tiež čaká správne konanie, v ktorom jej úrad pridelí predvoľbu. Nový operátor dostane medzinárodné identifikačné číslo MNC, s najväčšou pravdepodobnosťou 23106 a úrad mu pridelí aj predvoľby telefónnych čísiel. Podľa voľných pozícií v číslovacom pláne to môže byť predvoľba 0909 alebo kombinácie od 0940 do 0959.
Operátor začína na zelenej lúke
Zatiaľ čo operátori v posledných rokoch v Európe preberali pod svoju značku už zavedené mobilné siete, v ktorých prišlo len k zmene značky a obchodnej politiky, na Slovensku musí Telefónica O2 začať od nuly. Mobilnú sieť môže začať budovať až po pridelení licencie. Operátora čaká zdĺhavé stavebné konanie na umiestnenie vysielačov, tzv. BTS staníc. Na území Slovenska ich musí postupne vybudovať niekoľko stoviek. Úradníci vydávajú stavebné povolenia zväčša od jedného do troch mesiacov od podania žiadosti, no na niektoré sa podľa skúseností slovenských operátorov čaká aj dva roky.
Mobilný operátor si vybudovanie siete na kľúč zväčša objedná u externého dodávateľa. Medzi najvýznamnejšie patrí Ericsson, Nokia, Alcatel a Nortel.
Kristián Zimka, manažér Nokie pre výstavbu nových sietí pôsobiaci v Dubaji, hovorí, že dobre pripravený mobilný operátor môže spustiť svoju sieť do piatich mesiacov od vyhlásenia tendra: „Dodávatelia technológií pozorne sledujú výberové konania. Do krajiny prichádzajú tri až štyri mesiace pred udelením licencie s kompletným tímom inžinierov a expertov, ktorí začnú novú sieť budovať, akoby bola skutočná. V momente, keď operátor získa licenciu, dodávateľ začne s dodávkou hardvéru a jeho inštaláciou. Ak operátor neuspeje, dodávateľ zahrnie prípravu siete do plánovanej straty.“ Výhodu majú tí dodávatelia, ktorí podobný proces absolvovali pri predchádzajúcich zrušených výberových konaniach na Slovensku a teraz len oprášia pripravené projekty.
Nepokryté miesta vyplní národný roaming
Tam, kde operátor v prvej fáze nestihne vybudovať vlastnú sieť, môže využiť národný roaming. Ten funguje podobne ako roaming v zahraničí. Mobilný telefón sa automaticky zaregistruje do siete konkurenčného operátora a po návrate do pokrytej oblasti sa telefón opäť automaticky prepne do domácej siete.
Orange i T-Mobile už vyjadrili svoj záujem začať v čo najkratšom čase rokovania o podmienkach národného roamingu, no nie je isté, či sa operátori v nasledujúcich mesiacoch vôbec dohodnú. Do rokovaní tiež môže zasiahnuť regulátor – Telekomunikačný úrad.
Dôležité je aj zázemie
Vybudovaním siete sa však prípravy operátora nekončia. V krátkom čase musí Telefónica O2 začať budovať svoje sídlo a telefonické centrum pre zákazníkov.
Ďalší čas potrebuje na nábor zamestnancov a ich školenie. V dostatočnom časovom predstihu si tiež musí rezervovať priestor v médiách, lebo pred Vianocami býva reklamný priestor preplnený.
Náročná úloha je aj vybudovanie značkovej predajnej siete.
Služby i hovory budú asi lacnejšie
Telefónica O2 zatiaľ nekomentovala obsah svojej ponuky vo výberovom konaní ani svoje obchodné zámery na slovenskom trhu. Podľa vyjadrenia hovorcu Telefónica O2 v Česku Martina Žabku tak urobí až po tom, ako sa oboznámi s licenčnými podmienkami.
Až 84 percent obyvateľov má mobilný telefón u jedného zo súčasných operátorov. Nový operátor sa bude musieť spoľahnúť nielen na získanie zákazníkov zo zostávajúcich 16 percent ľudí, ktorí ešte mobil nepoužívajú, ale aj na to, že presvedčí súčasných zákazníkov Orangeu a T-Mobilu.
Očakávať teda možno nielen zníženie cien hovorov, ale aj nové atraktívne balíčky služieb.
Dôležitý bude aj rozsah služieb, ktoré Telefónica O2 začne ponúkať, spočiatku totiž nemusí byť taký bohatý, ako ponúkajú T-Mobile a Orange. Tí v tomto roku budujú siete tretej generácie s rýchlym prenosom dát HSDPA. Nový operátor si pravdepodobne investície do siete tretej generácie ponechá na neskôr a sústredí sa na budovanie používanejšej siete GSM.
V prvej fáze môže osloviť používateľov predplatených kariet, ktorým záleží viac na cene ako na operátorovi, a používateľov mesačných programov, ktorí mobilný telefón používajú predovšetkým na telefonovanie a odosielanie správ. Môže tiež priniesť atraktívnejšie podmienky používania mobilného telefónu v zahraničí vo svojich pobočkách v Českej republike, Nemecku a Anglicku.
Na ponuku nového operátora však nepochybne zareagujú aj Orange a T-Mobile a jeho vstupom sa môžu zlacniť služby aj pre súčasných zákazníkov, ktorí o zmene operátora neuvažujú.
Obaja súčasní operátori Orange a T–Mobile však konkrétne kroky po vstupe tretieho operátora na trh nekomentovali.