
Jedna z teórií o tom, ako vznikajú vojny, sa odvolávala na fakt, že kedysi sa národy nemohli spolu rozprávať, a preto nemohli zabrániť vzájomnej nenávisti. Prvá svetová vojna mohla mať príčinu napríklad v tom, že nemecké noviny poštvali Nemcov proti ich susedom bez toho, aby v nich dali slovo napríklad Francúzom. A pred vznikom druhej svetovej vojny by Hitler iste nedovolil, aby anglická kráľovná v jeho rozhlase oslovila nemecký ľud, nech neútočí na Londýn.
Dnes je to inak. Národy sa môžu navzájom rozprávať do sýtosti. Oslovujú sa cez nadnárodné televízie CNN alebo BBC, ale robia to opäť len preto, aby zvyšovali svoju vzájomnú nenávisť. A prišli na to, že najúčinnejšia komunikácia nenávisti je tá bez slov.
Palestínsky snajper mlčky zastrelil desaťmesačné izraelské dieťa, ďalší bez slova odpálil bombu na vlastnom tele, aby zabil dvoch židovských chlapcov. Urobili to iste aj zo samotnej nenávisti, ale pravý zmysel týchto vrážd je v neverbálnom oslovení Izraela. Palestínci týmto spôsobom hovoria Židom: nenávidíme vás. Akékoľvek slová potom už len šíria účinky obrazu smrti.
Hneď sa to aj ukázalo. Izraelský premiér povedal, že vinný za vraždy nevinných detí je Arafat. Potom vypálil rakety na jeho stan, ktoré zabili niekoľko ľudí, a povedal, že to je varovanie Arafatovi, aby skončil s násilím. Arafat odvetil, že Izrael sa týmto útokom rozhodol pre násilie. Pred kamerami sa pomodlil za svojich mŕtvych, čím dal signál do boja.
A to všetko vidieť a počuť na BBC alebo CNN, ktoré si večer pozrú Palestínci, Izraelci a všetci ostatní, vrátane mňa. Teóriu o vojne ako nedorozumení, ktorému sa dá komunikáciou zabrániť, vyvrátil práve pokrok v komunikácii. Je čoraz rafinovanejšia, náš zrak a sluch sa cez televíziu stávajú priamymi kanálmi na dráždenie našich najtemnejších atavizmov. Chýba už len pach. Až ten začne BBC prenášať a nozdry Palestíncov zachytia pach Židov, nezastaví ich ani Arafat.
Autor: Martin M. Šimečka, šéfredaktor