BRATISLAVA – Na dnešnom 20. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru (SOV) zvolia v Bratislave jeho predsedu a všetky najvyššie orgány strešnej inštitúcie nášho olympizmu. Pôvodne až teraz mal skončiť svoje predsednícke obdobie slovenský člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Vladimír Černušák, ktorý v auguste 1999 abdikoval z rodinných dôvodov. Dvadsiateho novembra 1999 na 16. zasadnutí SOV zvolili na čelo organizácie Františka Chmelára. Päťdesiatpäťročný rodák z Tvrdošoviec v okrese Nové Zámky po nečakane jasnom víťazstve povedal, že ho „čakajú domáce úlohy, a nie reprezentácia vo svete“. Svoje predstavy nelimitoval dlhšie než práve do dnešného 20. zasadnutia SOV. Hovoril o „prechodnom období“.
Chmelárovu voľbu prijala verejnosť s rozpakmi, napokon sa však ukázala ako šťastná. Bývalý vysoký úradník na ministerstve školstva nazýva veci pravým menom, otvorene sa stavia k problémom, podarilo sa mu upokojiť rozbúrenú hladinu na pôde SOV, s osobným zanietením vstupoval aj do problémov, ktoré sa priamo netýkali olympijského výboru, hoci pri nich neraz zažil sklamanie. Získal si rešpekt a uznanie.
Dnes je František Chmelár jediným kandidátom na post predsedu. Opäť ho navrhol Slovenský zväz ľadového hokeja a jeho kandidatúru písomne podporilo ďalších pätnásť zväzov. Stanovy síce umožňujú navrhovať kandidátov až do začiatku rokovania SOV, ale je viac než nepravdepodobné, že by mal Chmelár súpera.
Hlasovací maratón možno očakávať v boji o deväť miest vo výkonnom výbore SOV. Ten bude oddnes jedenásťčlenný. Isté miesto v ňom majú člen MOV a čestný predseda SOV Vladimír Černušák či staronový alebo nový predseda SOV. Na deväť miest čaká devätnásť kanditátov, každý tretí z celého pléna. Hneď po voľbách zasadne nový výkonný výbor, ktorý si zvolí troch predsedov. F. Chmelár sa netají, že by mali mať pozmenenú náplň. Jeden by mal mať na starosti letné, druhý zimné športy, tretí rozvoj olympizmu. Vypadol by teda vicepredseda pre marketing, keďže SOV má svoju komisiu i spoločnosť v tejto oblasti.
Pomerne široké zmeny možno čakať v pléne. Predseda Klubu športových redaktorov Tomáš Grosmann na poslednom zasadnutí SOV poukázal na rozpor našich stanov s Olympijskou chartou, ktorá zakazuje, aby v národnom olympijskom výbore pôsobili členovia štátnej správy. Preto sa skončí mandát predstaviteľov troch ministerstiev (školstva, obrany a vnútra). Nahradiť ich môžu zástupcovia športových ustanovizní týchto rezortov – Centrum akademického športu, banskobystrická a trenčianska Dukla, Stredisko štátnej športovej reprezentácie ministerstva vnútra. Nové stanovy SOV tiež neumožňujú nominovať predstaviteľov za Slovenskú olympijskú akadémiu a Klub fair play, čo, pravda, nebráni, aby ich predsedov Jána Grexu a Katarínu Lokšovú-Ráczovú niekto nenavrhol ako samostatnú osobu. Do vrcholného orgánu slovenského olympizmu pribudnú zástupcovia Združenia olympijských klubov SR, Slovenskej spoločnosti olympijskej a športovej filatelie, Slovenskej asociácie olympionikov a Kalokagatie na Slovensku. V súvislosti s individuálnymi členmi-olympionikmi končí mandát Milošovi Mečířovi a Jozefovi Pribilincovi. Podľa nových stanov sa znižuje počet olympionikov v SOV z osem na šesť, a keďže sa členstva vzdala Milena Rázgová, návrhom na doplnenie je Slavomír Kňazovický. VV SOV ako individuálnu členku navrhne Máriu Ďurišinovú. Športové zväzy až v desiatich prípadoch nominovali nové mená.
PETER FUKATSCH