ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR/AFP |
Menšinový podiel v Transpetrole sa snaží predať dcérska spoločnosť krachujúcej ruskej firmy Jukos. Prevod podlieha až do jari 2007 súhlasu slovenskej vlády. „Slovensko musí teraz zabojovať. Mali by sme využiť túto situáciu na to, aby sa významne posilnilo postavenie štátu v Transpetrole,“ povedal Fico.
Dnes má podľa privatizačnej zmluvy v predstavenstve Transpetrolu väčšinu Jukos, hoci väčšinový podiel akcií je v rukách vlády. Podľa Fica však stále prichádza do úvahy, že akcie kúpi opäť štát. „Predpokladám, že vláda sa bude zaoberať Transpetrolom budúci týždeň v stredu.“
Rafinéria Slovnaft, ktorú ovláda maďarská skupina MOL, včera oznámila, že je ochotná na kúpu akcií štátu prispieť. „Sme pripravení finančne sa spolupodieľať na transakcii, aby štát získal späť kontrolu nad Transpetrolom,“ povedala hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová. Keby štát znovu Transpetrol ovládol, podľa Félovej by išlo o riešenie, ktoré by bolo najvýhodnejšie na zabezpečenie energetickej bezpečnosti Slovenska v zásobovaní ropou. „Sme presvedčení, že v tejto oblasti sa záujmy slovenskej vlády a Slovnaftu plne zhodujú.“
O podiel v Transpetrole prejavilo záujem niekoľko uchádzačov. Predbežnú dohodu naposledy dosiahol Jukos s ruským koncernom Gazprom. Medzi ďalších záujemcov patria ruská firma Rusnefť, poľský PERN a česká spoločnosť Čepro. Slovnaft sa v minulosti zaujímal o kúpu menšinového podielu v Transpetrole, vláda však v tendri v roku 2002 pred ním uprednostnila ruský Jukos.
Slovnaft sa so štátom sporí o viac ako miliardovú pokutu za chybnú tvorbu cien. Nová vláda s rafinériou už viac ako dva týždne rokuje o možnostiach, ako znížiť ceny benzínu a nafty. Ak sa s ňou nedohodne, Fico pohrozil spoločnosti cenovou reguláciou.