Najmenej pocítia zdraženie plynu tí, ktorí ho využívajú iba na varenie. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – MIRKA CIBULKOVÁ |
o 5 percent, vlani v októbri o 20 percent.
„V našom návrhu sme žiadali zvýšiť cenu jedného kubíka plynu pre domácnosti o jednu až dve koruny,“ povedala hovorkyňa Slovenského plynárenského priemyslu Dana Kršáková. Návrh na zvýšenie regulovaných cien plynu predložili plynári začiatkom týždňa. Dôvod je rovnaký ako pri poslednom náraste. „Je to stále stúpajúca cena ropy na svetových trhoch,“ povedala Kršáková. SPP cenu plynu pre domácnosti podľa pravidiel Európskej únie nesmie dotovať zo ziskov z iných svojich činností. Úrad by mal o nových cenách rozhodnúť do 30 dní od doručenia návrhu.
Pre plyn zdražie aj teplo
Zdraženie plynu sa najmenej dotkne domácností, ktoré ho používajú iba na varenie. Mesačne zaplatia za účty od plynárov asi o 20 až 30 korún viac. Domácnostiam, ktoré používajú plyn na ohrev vody, stúpnu mesačné výdavky podľa ich spotreby zhruba o 100 až 250 korún.
Zdraženie najviac pocítia domácnosti v rodinných domoch, ktoré plynom aj kúria. Menšie domácností zaplatia od októbra za plyn mesačne približne o 300 korún viac. Tí, čo vlastnia väčšie byty a spotrebujú viac plynu, budú mesačne platiť ešte o pár stoviek viac.
Pre drahší plyn stúpne aj cena tepla. Dotkne sa to väčšiny domácností, ktoré bývajú v bytoch. Regulačnému úradu zatiaľ podala cenový návrh len Bratislavská tepláreň. „Očakávam, že v auguste požiadajú o zvýšenie cien tepla pre domácnosti aj ďalšie teplárne, najmä tie, ktorých hlavným palivom je plyn,“ povedal hovorca úradu Miroslav Lupták. Cena tepla sa podľa neho zvýši asi na jeseň.
O koľko a v ktorých krajoch sa bude za teplo platiť viac, sa ukáže až neskôr. Najskôr budú musieť teplárne podať cenové návrhy a úrad ich bude musieť prehodnotiť, hovorí Lupták.
Nielen koruna, ale i ropa
Okrem ceny ropy ovplyvňuje cenu plynu aj kurz slovenskej koruny, ktorá sa v poslednom období oslabila. Keďže za dovážanú ropu platí Slovensko v dolároch, musí za ňu zaplatiť viac korún, aj keby sa jej cena v dolároch nezmenila. Regulačný úrad určil cenu ropy, s ktorou môžu plynári vo svojich nákladoch rátať, na 53,6 dolára za barel (159 litrov) a podľa nej stanovil cenu plynu pre domácnosti. Cena ropy sa dnes pohybuje okolo 75 dolárov za barel.
Ministerstvo práce neuvažuje, že by zdraženie plynu niektorým domácnostiam, napríklad penzistom, priamo vynahradilo. „Jednou z foriem kompenzácie zvýšených nákladov bude vianočný príspevok pre dôchodcov,“ povedala hovorkyňa rezortu Oľga Škorecová. O príspevku však vláda hovorila už skôr.
Autor: ho