Prilbica. FOTO - AUTOR |
Prilbica (Aconitum) je trvalka, ktorá sa považuje za najjedovatejšiu rastlinu v Európe. Celá rastlina obsahuje vysoko účinný alkaloid aconitín. Človek pri otrave touto látkou cíti najprv silné mravčenie v tele, neskôr sa mu zdá, že v jeho cievach prúdi namiesto krvi ľadová voda.
Čerstvá rastlina vyvoláva zápaly a pľuzgiere, pretože jed preniká aj cez pokožku. Vážne ohrozené sú najmä deti, ktoré sa môžu ľahko dotknúť listov alebo kvetov. V minulosti sa prilbica používala na hubenie potkanov.
Rovnako nebezpečný je bolehlav škvrnitý (Conium maculatum). Do organizmu preniká aj cez zdravú pokožku. Ochromuje centrálnu nervovú sústavu, najprv pohybové centrá, potom životne dôležité centrá predĺženej miechy (ohrozuje napríklad dýchanie).
Ricín obyčajný (Ricinus communis) patrí medzi často pestované kultúrne plodiny. Ricínový olej je účinným preháňadlom, ale neškodí. Semená sú síce krásne, ale obsahujú prudko jedovatý ricín. Smrteľnú dávku môžu spôsobiť už 2 až 10 semien. Príznakom otravy sú prudké hnačky sprevádzané krvácaním, dehydratáciou, kŕčmi a poškodením pečene i obličiek. Nebezpečné sú dokonca aj náhrdelníky zhotovené z týchto atraktívnych semien, ktoré môžu dráždiť pokožku. Z narušených kusov preniká jed cez drobné poranenia do tela.
Rastlinné jedy obsahuje aj surová nezrelá fazuľa a zelené makovice maku siateho (obsahujú alkaloidy ópia - morfín, kodeín a iné). Otrava sa prejavuje počiatočnou eufóriou, zúžením zreníc, postupne nastáva útlm dýchania a spomalenie črevnej činnosti.
Dokázali sa aj toxické účinky rebarbory a zelených častí paradajok a zemiakov. (kin)