Podľa zákona členovia vlády nesmú byť po 30 dňoch od vymenovania do štátnej funkcie členmi riadiacich orgánov firiem. Vlastnícke podiely si zachovať môžu.
Podiely v súkromných firmách majú podľa obchodného registra minister financií Ján Počiatek, dopravy Ľubomír Vážny, vnútra Robert Kaliňák, pôdohospodárstva Peter Jureňa a minister životného prostredia Jaroslav Izák.
Ján Počiatek, ktorý je bývalým riaditeľom slovenskej pobočky nórskej spoločnosti Telenor, má naďalej podiel napríklad vo firme FoRest. Tá podniká v oblasti gastronómie a vlastní štyri reštaurácie v Bratislave.
Spoločníkom Počiatka vo FoRest je Kaliňák. Ten však už od roku 2002 nie je v riadiacich orgánoch firmy.
"Mám všetko vyriešené," tvrdí Počiatek. V internetovej verzii obchodného registra stále figuruje v riadiacich orgánoch niektorých firiem. Vysvetľuje to tak, že zmeny ešte neboli zapísané. Sám vraj už podal parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií kópie podaní na súdy, ktorými sa vzdal členstva v rozhodovacích orgánoch.
Podiely vo firmách si minister financií zachoval. Tvrdí, že žiadny konflikt záujmov nemá. Na otázku, či vie vylúčiť, že tieto spoločnosti v budúcnosti nedostanú žiadne štátne zákazky, priamo neodpovedal."Všetko mám vyriešené," povedal minister Jureňa, ktorý v "niektorých prípadoch" zostáva majiteľom akcií v súkromných firmách. Minister z HZDS podľa obchodného registra stále figuruje v šiestich spoločnostiach, v minulosti bol v orgánoch 20 firiem a niektoré z nich podnikali v poľnohospodárstve. Jureňa trvá na tom, že žiaden konflikt záujmov v súvislosti s jeho vládnou funkciou a firmami, ktorých akcie má, nenastane.
Minister dopravy Ľubomír Vážny je podielnikom vo firme Stavoinvesta. V predstavenstve už nie je štyri roky. Spoločnosť podniká v oblasti stavebného inžinierstva. V prípade pridelenia štátnych zákaziek by to mohlo vyvolať podozrenie z konfliktu záujmov.
Vážny "nebude vytvárať nátlak ani žiadne úsilie", aby Stavoinvesta dostala od štátu zákazky, "ale v prípade, že ich títo moji spoločníci zabezpečia, nemôžem tomu brániť". Ani v prípade, že by spoločnosť štátne zákazky dostala, v tom minister problém nevidí. Myslí si však, že k tomu nedôjde. "Ja rozmýšľam, že pôjdem odtiaľ von," dodal po chvíli.
Podnikal aj minister kultúry Marek Maďarič. Ako živnostník sa zaoberal mediálnym poradenstvom a bol aj asistentom poslanca. Živnosť zrušil k 31. júlu. "Mal som nejakých partnerov zo súkromnej sféry, kde som pre nich robil napríklad koncepčné materiály týkajúce sa komunikácie," povedal. Maďarič tvrdí, že nemá podiel v žiadnej firme.
Minister životného prostredia Jaroslav Izák podľa registra pôsobí ako konateľ stavebnej firmy IBS. Pre SME povedal, že sa k 2. augustu vzdal konateľstva a predal aj svoj podiel. "Bola to mladá firma, my sme tam fakticky len začali zamestnávať," vysvetlil. Izák bol v minulosti v štyroch firmách, v niektorých aj ako primátor Handlovej.
V predstavenstve spoločnosti Garáže Žilina bol minister výstavby zo SNS Marián Janušek. Tvrdí však, že o členstvo prišiel ihneď, ako sa vzdal funkcie viceprimátora Žiliny.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v minulosti figuroval v orgánoch piatich firiem. Pred nástupom do funkcie ministra už v žiadnej z nich podľa obchodného registra nebol.