BRATISLAVA - Rodičia malých detí, ktorí sú dôchodcami, by mali dostať špeciálne príspevky. Navrhuje to vláda v programovom vyhlásení. Malo by ísť o príspevok pre rodičov - invalidných dôchodcov, ktorí z objektívnych dôvod nemajú pracovný príjem, a teda ani nárok na daňový bonus.
Daňový bonus zaviedla bývalá vláda. Každý rodič dnes môže získať príspevok na dieťa 540 korún a ak aspoň jeden z rodičov pracuje, môže si odpočítať z daňového základu ďalších 540 korún ako bonus.
Toto rozhodnutie vyčítali bývalej vláde rodičia, ktorí sú bez práce. "Poznáme zdravotne postihnutých, ktorí nemôžu pracovať, pritom majú neplnoleté deti a nemajú nárok na tento príspevok," povedal Branislav Mamojka z Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím.
Tvrdí, že ide o diskrimináciu, lebo títo rodičia si nedokážu prácu nájsť. Diskriminačné je podľa neho aj to, že rodičia, ktorí síce pracujú, no nevznikne im daňová povinnosť, daňový bonus dostanú vyplatený.
Bonus kritizovalo aj Fórum osamelých matiek, s kritikou sa stotožňoval aj Smer a HZDS.
Vláda sa bránila tým, že bonus je odmenou pre aktívnych rodičov.
Dnešná vláda si vybrala jednu zo skupín, ktorá nárok na bonus nemá a tej ho chce vyplácať ako príspevok. Róbert Madej (Smer) hovorí, že príspevok by mal mať rovnakú výšku ako bonus. Ten chce vláda zvyšovať.
Ľubica Holešová, šéfka Fóra osamelých matiek hovorí, že osamelí rodičia, ktorí nepracujú a starajú sa o malé deti, zostávajú diskriminovaní, a to "nie je dobré". Keď sa návrh dostane do zákona, Fórum ho chce pripomienkovať.
Mamojka hovorí, že im vyhovuje, že návrh vlády ráta s tým, že namiesto daňového bonusu dostanú príspevok práve rodičia - invalidní dôchodcovia, "za ktorých sme bojovali" no určite návrh "treba dotiahnuť pre ďalšie skupiny rodičov".
Madej hovorí, že príspevok namiesto bonusu pre rodičov - dôchodcov je "absolútny záväzok vlády s tým, že štvorročné obdobie je na to, aby sme prehodnotili aj ďalšie skupiny". Osamelým rodičom by podľa neho malo pomôcť aj "výrazné zvýšenie rodičovského príspevku". (haj)