Ak by vláda návrh presadila, daň by sa vzťahovala napríklad aj na darovanie takéhoto veterána. ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR |
darovanie medzi príbuznými, parlament zrušil od januára 2004.
Daň z darovania tretím osobám podľa hovorcu ministerstva financií Miroslava Šmála upraví samostatný zákon. „Hlavným cieľom nového zákona sú dodatočné príjmy do štátneho rozpočtu a stransparentnenie prevodov majetku,“ povedal. Aké príjmy z tejto dane môže štát očakávať, ministerstvo zatiaľ nespresnilo. Sumu nevedel odhadnúť ani hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva. „Okrem ekonomických treba urobiť aj politické rozhodnutia, ako napríklad určiť sadzbu dane,“ povedal Šmál.
Právnici opätovné zavedenie dane neschvaľujú. „Zavedením dane z darovania pre tretie osoby štát nezíska nič, je to krok späť,“ povedal právnik Pavol Hagyary z Aliancie advokátov. Ľudia podľa neho budú zákon obchádzať, znova sa budú napríklad uzatvárať namiesto darovacích zmlúv falošné kúpne zmluvy s nižšou cenou, ako je skutočná hodnota daru. Podľa Hagyaryho by daň bola nemorálna. „Človek totiž platí za niečo, čo bolo predtým kúpené zo zdaneného príjmu.“
Právnik Martin Krivák si myslí, že takto získavať peniaze do štátnej pokladnice je podobne nezmyselné ako „daň z okien“, ktorá sa vyberala v Anglicku v 19. storočí. „Navyše to môže mať presne opačný efekt a štát môže viac stratiť ako získať. Štát bude musieť míňať peniaze na zavádzanie celého mechanizmu, na stráženie vyberania dane,“ povedal.
V minulosti sa daň z darovania vzťahovala aj na dary medzi príbuznými. Za rok 1999 sa na nej vybralo do štátneho rozpočtu 120,8 milióna korún. V roku 2003, keď naposledy platila, sa vybralo 152,8 milióna.
Právnici sa zhodujú, že obnoviť daň nebude legislatívne náročné. „Parlament by ju vedel schváliť aj v skrátenom konaní,“ povedal Krivák.
Kto platil v minulosti
Deti a ich potomkovia, rodičia a ostatní príbuzní (manželia).
Súrodenci, deti manžela, príbuzní manžela, synovci, netere a pod.
Ostatné fyzické a právnické osoby.
Autor: ho