Minister Jahnátek je stále za spätný odkup akcií rafinérie. Svoje šance vidí na 50 ku 50. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Osud južnej trasy ropovodu Družba, ktorej slovenskú časť má na starosti Transpetrol, stále nie je jasný, a pomôcť s riešením chce preto už aj rafinéria Slovnaft. 49 percent akcií Transpetrolu vlastní holandský Yukos Finance, dcérska firma krachujúceho ruského Jukosu, a stále sa nevie, komu ich predá.
Získať akcie chcel opäť aj štát, ktorý má zatiaľ právo iné obchody blokovať. Spätnú kúpu podporil aj súčasný minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, dnes však s Jukosom rokuje o predaji tretej firme.
Majoritným akcionárom Slovnaftu je maďarská skupina MOL. "Slovnaft má záujem pomôcť ministerstvu v nájdení takého riešenia situácie, ktoré zabezpečí stabilitu a bezpečnosť dodávok ropy na Slovensko," povedala hovorkyňa rafinérie Hana Šimková. Slovnaft už informoval aj Jahnátka. Viac o ponúknutej pomoci Šimková nechcela povedať. Slovnaft je podľa nej presvedčený, že záujmy vlády a rafinérie, pokiaľ ide o dodávky ropy na Slovensko, sa zhodujú.
Ministerstvo vyčkáva
O balík akcií Transpetrolu sa okrem štátu zaujímajú ruské firmy ako Rusnefť či Gazprom, ale aj poľský PERN a české Čepro. Slovenská vláda však stále nie je v tejto veci aktívna. "Jukosu sme poslali ponuku na spätné odkúpenie. Teraz čakáme na ich odpoveď," povedal včera SME Jahnátek. Zároveň povedal, že ho znepokojuje, že Jukos dáva prísľuby všetkým partnerom, s ktorými rokuje.
Jahnátek rokuje aj s uchádzačmi o akcie Transpetrolu. "Rokujeme o tom, či dodržia podmienky, ktoré stanovila slovenská vláda," povedal. Podmienky majú zabezpečiť, aby sa splnili záujmy Slovenska a naplnila smernica Európskej únie o rozložení energetických zdrojov. Nespresnil ich však, vraj pre vznikajúce špekulácie. Urobí tak údajne, keď sa situácia vyrieši.
Rokuje sa aj s ruským Jukosom, nie však o spätnej kúpe. "Rokujeme o podmienkach, za akých je slovenská vláda ochotná súhlasiť s predajom akcií Transpetrolu tretej firme," povedal Jahnátek.
Malchárkovo riešenie minister odmieta
Bývalý minister hospodárstva Jirko Malchárek vyčkávanie slovenskej strany kritizuje. "Od nástupu nového ministra do funkcie sa okrem prvotných deklarácií podporujúcich spätné odkúpenie akcií cez renomovanú banku neudialo nič." Riešenie, že by podiel pre Slovensko odkúpila istá banka, vymyslel práve Malchárek. Na konci svojho funkčného obdobia dohodol, že akcie kúpi Credit Suisse First Boston, a Slovensko by malo na ne ročnú opciu.
Jahnátek tvrdí, že zmluvy, ktoré pripravil jeho predchodca, sú proti záujmom Slovenska. "Absolútne by sme stratili kontrolu na týmto balíkom akcií. Slovensko by sa k nim nikdy nedostalo," povedal.
Čas sa kráti
Času nie je nazvyš. Na ruský Jukos je už vyhlásený bankrot, keďže ruský súd rozhodol, že firma nedokáže uhradiť pohľadávky svojich veriteľov. Podľa Malchárka sa blíži pre Slovensko najhoršia možnosť, že sa akcie stanú súčasťou konkurzu na ruský Jukos. O ich osude bude potom rozhodovať konkurzný správca bez ohľadu na akcionársku zmluvu, ktorá inak zaručuje slovenskej vláde do konca marca 2007 možnosť zastaviť predaj akcií Transpetrolu tretiemu subjektu. Jedinou výnimkou je nútený prevod akcií napríklad v konkurze.
Súhlas vlády na kúpu akcií už nezískala ruská Rusnefť, a z jej obchodu s Jukosom teda zatiaľ zišlo.
Autor: ľja