1792 - vo Field Place sa narodil anglický ranoromantický básnik Percy Bysshe Shelley. Ovplyvnený spismi osvietenských filozofov, ideálmi Veľkej francúzskej revolúcie. Filozofická báseň Kráľovná Mab je víziou racionálneho usporiadania spoločnosti. Spoločenskú revolúciu zobrazil v skladbe Islamská vzbura. Ďalšie dielo Odpútaný Prométheus, Óda na západný vietor, významná je esej Obrana poézie. Zomrel v Taliansku 8. júla 1822.
1859 - narodil sa nórsky prozaik Knut Hamsun, vl. m. Knud Pedersen. Autor psychologických a spoločensko-kritických románov: Hlad, Nová zem, Pan, Požehnanie zeme, románového cyklu Landstrykere, básní Divoký chór, drám: Pri bránach kráľovstva, Hra života, Kráľovná Tamara. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1920). Počas 2. sv. vojny sa skompromitoval sympatiami k nacizmu a po vojne bol odsúdený k strate majetku. Svoj postoj sa snažil ospravedlniť v memoároch Na zarastených chodníkoch. Zomrel 19. februára 1952.
1869 - v Martine vznikol celonárodný spolok slovenských žien Živena. Podnet na jeho založenie dal publicista Ambro Pietor, prvou predsedníčkou bola Anna Pivková a od roku 1894 ho viedla spisovateľka Elena Maróthy-Šoltésová.
1875 - v Kodani zomrel dánsky spisovateľ, rozprávkar Hans Christian Andersen. Chcel byť hercom, po štúdiách sa však začal venovať literatúre. Písal poéziu, črty z ciest a vaudevilly. Z románov: Improvizátor, O. T., Len muzikant, Dve barónky, Šťastný Per. Rozprávky a poviedky, ktorými sa preslávil, dosiahli počet 156. Mnohé z nich sú prepracované ľudové rozprávky, napr.: Princezná na hrášku. Ďalšie rozprávky: Slávik, Snehová kráľovná, Škaredé kačiatko, Malá morská víla, Dievčatko so zápalkami a i. Napísal tiež vlastný životopis Rozprávka môjho života. Narodil sa 2. apríla 1805 v meste Odense v rodine chudobného obuvníka.