V budove Slovenskej informačnej služby sa hýbu stoličky.
FOTO - TASR
BRATISLAVA - Nový riaditeľ SIS Jozef Magala krátko po svojom nástupe odvolal veľkú väčšinu riadiacich pracovníkov. SME to potvrdili dobre informované zdroje z prostredia vládnej koalície i opozície.
Podľa koaličných predstaviteľov padali v SIS hlavy všetkých "topfunkcionárov" a tiež ľudí, "nad ktorými visel tieň z rôznych podozrení a ktorí v SIS budovali rodinné klany".
Zdroje z opozičného prostredia, naopak, tvrdia, že čistky boli plošné, trvali prakticky len deň a dotkli sa absolútnej väčšiny riaditeľov sekcií i odborov. Podľa niektorých opozičných poslancov rozsiahle odvolávania službu čiastočne znefunkčnili. Magala totiž zatiaľ na väčšinu miest nevymenoval nových ľudí a vedú ich zastupujúci šéfovia.
"Odvolali aj šéfa vnútornej inšpekcie a celú vnútornú inšpekciu v podstate rozpustili. Keďže je kontrola SIS parlamentom veľmi obmedzená, znefunkčnili vlastne jediný doteraz fungujúci kontrolný orgán," povedal jeden z pravicových poslancov. Tvrdí, že odísť museli aj funkcionári, ktorí na riadenie služby vôbec nemali dosah a zaoberali sa napríklad sociálnym zabezpečením príslušníkov SIS.
Jozef Magala zmeny zatiaľ nekomentoval. "V zmysle príslušných právnych predpisov o štruktúrach a personálnych otázkach SIS nie je možné informovať verejnosť," znela odpoveď z kancelárie SIS.
"Nepokladám to ani za normálne, ani za dobré. Každý, kto príde do istej funkcie, sa musí najprv oboznámiť s tým, čo tam je, a nepredpokladám, že tie informácie pre nového šéfa boli už také, že by mohol takýmto spôsobom konať," povedal šéf parlamentného výboru na kontrolu služby Pavol Prokopovič z SDKÚ. Podľa neho má Magala na takéto opatrenia právo, ale zároveň nesie zodpovednosť. Prokopovič zatiaľ nemá dostatok informácií, aby vedel, či mohli zmeny SIS výraznejšie oslabiť.
Podľa Ivo Samsona, analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, nie sú Magalove kroky v rozpore s tým, čo opozícia v minulosti tvrdila: že SIS stojí za nelegálnym odpočúvaním a vývozom zbraní.
Samsona však rýchle výmeny prekvapili, pretože Magala nie je človek z prostredia služby a zrejme nemá až také znalosti o fungovaní SIS. "Takýto človek je najmä spočiatku závislý od tých pôvodných štruktúr," povedal.
Na ďalšie fungovanie SIS bude mať podľa Samsona vplyv aj to, či do uvoľnených funkcií nastúpia súčasní príslušníci služby, alebo ľudia zvonku. (knm)
HZDS je rozhorčené, nedostalo námestníka
BRATISLAVA - Riaditeľ SIS Jozef Magala údajne odmieta vymenovať Igora Urbana za svojho námestníka.
Urban, ktorý je nominantom HZDS, počas Lexovho pôsobenia v tajnej službe šéfoval osobitnému kontrolnému výboru parlamentu.
Podľa dohody koaličných lídrov mali strany Vladimíra Mečiara a Jána Slotu dostať pozície námestníkov SIS.
Magala však údajne povedal, že o svojich podriadených bude rozhodovať výhradne on sám. SME to potvrdili zdroje z tábora koalície aj opozície.
V HZDS vraj toto rozhodnutie vyvolalo značné rozhorčenie. "Neviem o tom. Riaditeľ SIS je riaditeľom SIS. Bude sa musieť o našu dôveru uchádzať," odpovedal Mečiar na otázku, či Magala odmietol akceptovať Urbana. "K žiadnej dohode nedošlo a pán riaditeľ si bude musieť našu dôveru pre budúcnosť zaslúžiť. Tá nevzniká automaticky," zopakoval.
SNS zatiaľ ešte nenavrhla na post námestníka nijakého človeka. Ján Slota SME povedal, že dohoda o krížovej kontrole existuje a že jeho strana bude na obsadení postu námestníka služby trvať. Tvrdí, že o problémoch s vymenovaním Urbana nič nevie. (knm)