Kubiš je za vyslanie vojakov do Libanonu

BRATISLAVA, BRUSEL - Kríza v Libanone sa stupňuje a slovenskí politici hľadajú spôsob, ako sa aktívne postaviť k situácii.

Kým minister zahraničia Ján Kubiš (Smer) hovoril o možnej účasti na operácii OSN, jeho štátna tajomníčka Diana Štrofová (HZDS) účasť vojakov v misii označila za nepravdepodobnú.

Kubiš hovoril o materiálnej pomoci, ale aj o "lekárskom tíme" či armádnych zdravotníkoch. Štrofová pre SME v Bruseli potvrdila, že do oblasti odcestuje "menšia jednotka slovenských lekárov". Slovensko podľa Diany Štrofovej plánuje poslať do oblasti na humanitárnu pomoc ďalších 10 miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minister obrany František Kašický (Smer) opatrne vyhlásil, že "máme pripravené alternatívy" pre prípad konkrétnej požiadavky.

SkryťVypnúť reklamu

Možnosťou zapojiť našich vojakov do prípadnej operácie Kubiš zjavne prekvapil koaličných partnerov.

Predstavitelia HZDS sú opatrní, v SNS i opozícii panujú rôzne názory.

Podpredseda SDKÚ Eduard Kukan povedal, že prípadnú požiadavku OSN o nasadenie našich vojakov by malo Slovensko "veľmi seriózne zvážiť".Podľa analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Iva Samsona by zapojenie Slovenska v misii OSN bolo v súlade s postojmi novej vlády. Tá totiž plánuje stiahnuť vojakov z Iraku, ale mohla by ich poslať do iných operácií. "Ide skôr o taký mäkký príspevok medzinárodnému krízovému manažmentu," povedal Samson.

Vyslať teda do Libanonu slovenských armádnych lekárov či nie? "Ja si myslím to isté, čo pán minister," povedal o Kubišovom návrhu predseda SNS Ján Slota bez ďalšieho komentára.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda SNS a šéf brannobezpečnostného výboru Rudolf Pučík hovorí opak: "Do Libanonu vojakov? Ja si myslím, že by sme ich tam nemali posielať." Pučík totiž tvrdí, že sú aj iné formy pomoci, napríklad humanitárna.

"Otázka je predčasná," povedal šéf HZDS Vladimír Mečiar. Ale ak OSN zaujme jasný postoj, Slovensko by sa ním malo zaoberať, myslí si.

Kukan: Nie sme dosť aktívni

Podpredseda SDKÚ Eduard Kukan povedal, že prípadnú požiadavku OSN o nasadenie našich vojakov do Libanonu by malo Slovensko "veľmi seriózne zvážiť". Kukan by bol však rád, keby bolo Slovensko aktívnejšie, keďže je členom Bezpečnostnej rady OSN a "už z tohto dôvodu sa očakáva, že bude prezentovať vlastné názory".

Poslanec SMK a bývalý štátny tajomník ministerstva zahraničia József Berényi by bol proti vyslaniu bojových jednotiek v prípadnej mierovej misii OSN, je skôr za technickú armádnu jednotku.

SkryťVypnúť reklamu

"Skôr proti" vyslaniu vojakov do oblasti v súčasnosti je aj poslanec KDH Vladimír Palko. V oblasti je totiž podľa neho vojna a "nemáme tam nejaké zvláštne záujmy".

Kubiša zastúpila Štrofová

Slovensko včera malo možnosť oznámiť svoj postoj na schôdzke ministrov zahraničia Európskej únie v Bruseli. Tí mali rokovať o stanovisku k riešeniu konfliktu. Do Bruselu však pre čítanie vládneho programu necestoval Kubiš, ale štátna tajomníčka Diana Štrofová.

"Slovensko chce podporovať európsku pozíciu. Podporovali sme v Bezpečnostnej rade OSN stanovisko, aby došlo k zastaveniu bojov čo najskôr, ale sú tu partneri, ktorí to vidia inak," povedala Štrofová, podľa ktorej musí Európa v otázke Libanonu hovoriť jedným hlasom.

SkryťVypnúť reklamu

Exminister Kukan verí, že "naše expertné zázemie je také, že pripraví podklady na to, aby pani štátna tajomníčka dôstojne reprezentovala našu krajinu". Štrofová podľa Kukana začína pôsobiť v novej funkcii a treba jej dať šancu.

Česi boli za miernejší postoj únie voči Izraelu

Európska únia včera v Bruseli ťažko hľadala spoločný postoj k situácii v Libanone. V krajine zatiaľ prebiehali mimoriadne ťažké boje. Predsedajúca krajina únie Fínsko zvolilo proti Izraelu veľmi kritický tón.

Proti sa však postavili Británia, Nemecko a Česko. Z výzvy na okamžité a bezpodmienečné prímerie sa stal apel na "okamžité ukončenie nepriateľských akcií v Libanone, ktoré by v budúcnosti prerástlo v trvalé prímerie". Armáda Izraela sa chce údajne zastaviť asi až 30 kilometrov vo vnútrozemí a zotrvať tam do príchodu jednotky OSN. (mch, reuters, čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MIROSLAV KERNKATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu