verejným financiám.
"Uskutočnenie štedrých sociálnych programov, vytváranie rôznych dotačných a proexportných politík, zavádzanie regulácií či iných náročných programov predstavuje vážne ohrozenie makroekonomickej rovnováhy," povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošťák.
Únii sa nepáčia ani ohlásené zmeny v Zákonníku práce, ktoré rátajú s posilnením práv zamestnancov na úkor zamestnávateľov. "Podnikatelia kontroverzne vnímajú snahy o zmeny Zákonníka práce, posilnenie úlohy odborov," povedal predseda Klubu 500 Vladimír Soták. Klub združuje firmy s viac ako 500 zamestnancami.
Firmám sa nepáči, že vláda chce odškodniť dôverčivých klientov skrachovaných nebankových subjektov, kritizujú snahy zmeniť sporenie na penziu a milionársku daň. "Zavedenie progresívneho zdanenia fyzických osôb s nadštandardnými príjmami považujeme za nešťastný krok, ktorý demotivuje a trestá úspešných a vzdelaných ľudí," povedal Hošťák. Podnikateľov by podľa Sotáka naopak potešila deklarácia vlády, že zníži daňové a odvodové zaťaženie.
Firmy oceňujú, že Ficov kabinet chce zrovnoprávniť podporu pre domácich a zahraničných podnikateľov, prehodnotiť podporu podnikateľov z eurofondov, presunúť výber odvodov na daňové úrady, centralizovať verejné obstarávania a znižovať štátnu byrokraciu. Vítajú najmä jasný záväzok zaviesť euro v januári 2009. "Prihliada to na potreby trhovej ekonomiky a vytvára priestor na zvýšenie životnej úrovne," povedal Soták. (ľja)