Vláda chce dať mladým ľuďom po nástupe do prvého zamestnania čas na rozmyslenie, či chcú vstúpiť do druhého piliera, alebo zostanú v prvom priebežnom pilieri. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Z programu vlády nie je jasné, ktorej skupine ľudí chce umožniť, aby prípadne vystúpili z druhého piliera. Píše sa v ňom, že "vláda bude riešiť situáciu sporiteľov v druhom pilieri, pre ktorých je toto sporenie nevýhodné".
Ministerka práce za Smer Viera Tomanová povedala, že o detailoch návratu sporiteľov do priebežného systému je zatiaľ predčasné hovoriť. Nápad analyzujú expertné skupiny rezortu práce, Národnej banky a penzijných správcov.
Isté je, že o nasporené peniaze by prišli. "Ak by došlo k návratu sporiteľov do prvého piliera, je zrejmé, že finančné prostriedky sa z ich osobných dôchodkových účtov presunú do Sociálnej poisťovne, nie na súkromné účty sporiteľov v bankách, pretože by išlo o dobrovoľné rozhodnutie vrátiť sa naspäť do Sociálnej poisťovne," povedala Tomanová.
Róbert Madej zo sociálneho výboru parlamentu povedal, že pôjde najmä o ľudí, ktorí sú "blízko dôchodkového veku", alternatív je však viac. "Nejde o veľkú skupinu ľudí, takýto krok nenaruší stabilitu druhého piliera," hovorí.
Zmenu druhého piliera nepovažujú dôchodkové spoločnosti za šťastnú . "S ministerkou sa budeme snažiť nájsť iné riešenie pre ľudí, pre ktorých bol vstup do druhého piliera nevýhodný," povedala Zuzana Tichá z Winterthuru DSS. Podľa dôchodkových spoločností by sa malo jasne určiť, čo je nevýhodné, inak by sa dala táto možnosť zneužívať.
"Určite sa dá súhlasiť s tým, aby napríklad ľudia, ktorí tvrdia, že nikdy nepodpísali zmluvu a niekto ich podviedol, nemuseli v druhom pilieri zostávať. Ak by to platilo napríklad aj pre ľudí, ktorí sú subjektívne nespokojní so svojou dôchodkovou spoločnosťou, išlo by o zvrátenie reformy," povedal výkonný riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Martin Chren.
Dobrovoľný vstup
Vláda v programe hovorí aj o "vnesení prvku dobrovoľnosti do druhého piliera tak, aby jeho existencia nenarušila stabilitu priebežne financovaného systému". Dnes platí, že ak sa študent, ktorý nebol platiteľom odvodov, zamestná, musí sa do 30 dní od nástupu do zamestnania rozhodnúť pre niektorú z dôchodkových spoločností.
"Mladí ľudia by mali mať možnosť slobodne sa rozhodnúť, či si budú sporiť na účtoch v súkromných dôchodkových spoločnostich, alebo nie," povedal Madej zo Smeru. Ročne na trh práce pribúda 50- až 60-tisíc absolventov.
"Pri zodpovednej rozpočtovej politike a skvalitnení výberu odvodov nie je potrebné riešiť deficity Sociálnej poisťovne oslabovaním druhého piliera," hovorí Chren.
Bezpečnosť systému
V programovom vyhlásení sa hovorí aj o zvýšení bezpečnosti druhého piliera. "Kľúčovým nástrojom na zvýšenie bezpečnosti majetku sporiteľov v dôchodkových fondoch bude podrobná analýza a prehodnotenie doterajších pravidiel investovania majetku v dôchodkových fondoch a súvisiacich investičných limitov," povedala Tomanová.
Poslanec za Smer Jozef Burian pred voľbami pre SME povedal, že pod vyššou bezpečnosťou si strana predstavuje najmä to, že by sa zvýšila hranica sumy, ktorú musia akcionári vložiť do dôchodkových spoločností. Dnes je to najmenej tristo miliónov korún. Madej sa k tomu včera vyjadriť nechcel.
Vo vládnom programe sa už nehovorí o znížení percenta odvodov pre druhý pilier. Ministerka potvrdila, že ho presadzovať nebude.