Počas svojej návštevy prístavu v Miami, ktorý je významnou vstupnou bránou tovaru dovážaného do USA, Bush povedal, že otvorenie zahraničných trhov by mohlo pomôcť rastu americkej ekonomiky. "Urobíme všetko pre to, aby sme oživili rokovania. Liberalizácia obchodu je šancou na vznik nových pracovných miest a podporu ekonomického rastu nielen tu, ale všade na svete." Problémom podľa neho je, že nie všetci sa cítia rovnako zaviazaní k rokovaniam.
Rokovania o liberalizácii svetového obchodu vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO), ktoré sa začali ešte v roku 2001 v katarskej metropole Doha, sa skončili minulý týždeň fiaskom potom, ako sa svetové obchodné mocnosti opakovane nedokázali dohodnúť na základných otáz?kach uvoľnenia trhu poľnohospodárskych produktov a ani minimálne ustúpiť zo svojich pozícií. Predseda WTO Pascal Lamy preto v pondelok 24. júla rokovania prerušil.
USA a Európska únia sa navzájom obvinili z neochoty znížiť podporu svojim poľnohospodárom a vzájomne na seba zvalili vinu za krach rokovaní. Uplynulú nedeľu však britský premiér Tony Blair povedal, že sa s Bushom dohodli na "poslednom pokuse" na oživenie rozhovorov v nasledujúcich týždňoch.
Uvoľnenie obchodných bariér má pomôcť odstrániť chudobu vo svete. Rokovania valného zhromaždenia WTO v decembri 2005 v Hongkongu sa skončili predbežnou dohodou o odstránení niektorých bariér svetového obchodu do roku 2013 s tým, že základné dohody vrátane všetkých detailov mali rozhodujúce krajiny uzavrieť do konca tohto roka. V roku 2007 totiž vyprší splnomocnenie Bushovej administratívy ratifikovať dohody WTO ako celok. Potom by musela každá jednotlivá zmluva prejsť v USA zdĺhavým legislatívnym procesom.
Základné dohody o liberalizácii trhu poľnohospodárskych a priemyselných produktov mali členovia WTO podpísať do 30. apríla, keď sa im termín nepodarilo splniť, odložili ho na na koniec júna, a potom zase na 23. a 24. júla, kedy rokovania prerušil Lamy.
(sita, reuters)