BRATISLAVA - Záujem o podiel v slovenskom ropnom prepravcovi Transpetrol, ktorý predáva ruský Jukos, už prejavil aj český štátny ropný prepravca, firma Čepro. "V spolupráci s českým štátom máme záujem o kúpu 49-percentného podielu v spoločnosti Transpetrol, a to buď prostredníctvom Čepra, alebo spoločnosti Mero," povedal hovorca Čepro, Tomáš Zikmund. Detaily ponuky, a teda ani ponúkanú sumu nechcel prezradiť.
Energetický analytik Karel Hirman hovorí, že rastúci záujem o Transpetrol svedčí o tom, že rastie nervozita ruských i českých partnerov, lebo slovenská vláda jasne nepovedala, čo chce s akciami urobiť - či ich chce skutočne znovu odkúpiť, alebo povie, že nemá o ne záujem. Potom by však mala povedať, kto by ich mal získať. "Všetci čakajú, ako sa slovenská vláda rozhodne."
Minister hospodárstva za Smer Ľubomír Jahnátek síce povedal, že vláda chce akcie, ktoré vlastní holandská dcérska firma krachujúceho Jukosu Yukos Finance, získať späť do vlastníctva štátu, ale inak je jeho ministerstvo pasívne. Jediným akcionárom firmy Čepro je české ministerstvo financií.
Voľná kapacita pre Nemcov
Hirman považuje záujem Čechov za logický, keďže "ide o jednu rúru". "Český záujem vyplýva aj z možnosti prepravy nielen ruskej, ale aj kaspickej ropy do nemeckých rafinérií v okolí Ingolstadtu," povedal.
Spätná kúpa akcií do rúk štátu by bola podľa Hirmana pre Slovensko najlepším riešením. Najmä preto, že štát by nemal záujem obmedzovať sa len na prepravu jedného druhu ropy - ruskej. A to najmä vtedy, ak je ropovod využívaný len na polovicu, ako je to dnes.
Južná trasa ropovodu Družba, ktorého slovenskú časť spravuje Transpetrol, má voľné kapacity aj na prepravu ľahkej kaspickej ropy, čo však nie je v záujme Ruska. Zvýšenie objemu prepravenej ropy cez Slovensko by znamenalo nárast výnosov z tranzitu pre štát aj prípadného zahraničného akcionára.
Spätný odkup je stále v hre
Ministerstvo dnes hovorí, že čaká na rozhodnutie ruského Jukosu. "Ak chce minister získať akcie späť, mal by byť oveľa aktívnejší," povedal Hirman.
Pre štát by bolo dobré, aby získal plnú kontrolu nad Transpetrolom aj preto, že mu hrozí strata ďalších 34 percent akcií, o ktoré vedie súdne spory s firmami okolo podnikateľa Ignáca Ilčišina. Napokon by mu mohlo zostať len 17 percent akcií Transpetrolu a ďalšie dve percentá akcií by spolu s miliardou korún z pokuty dostal zahraničný investor so spomínanými 49 percentami akcií.
Ak nie štát, tak konzorcium prepravcov
Ak by sa Slovensko napokon pre spätnú kúpu akcií Transpetrolu nerozhodlo, Hirman považuje za najvýhodnejšie, keby akcie kúpilo Čepro. "V porovnaní s ostatnými zahraničnými záujemcami Slovensku najviac vyhovujú Česi," povedal.
Jednou z ďalších možností by podľa neho bolo, keby sa zahraniční prevádzkovatelia ropovodu Družba spojili do konzorcia, ktoré by získalo kontrolu nad slovenskou časťou ropovodu. Znamenalo by to spojenie ruskej Transnefti, ukrajinskej Ukrtrans nafty a českej dvojice firiem Mero a Čepro.
Rezort hospodárstva nebude podľa hovorcu Branislava Zvaru záujem českej firmy komentovať. Dodal, že ministerstvo nechce posudzovať ani to, ktorý záujemca by bol z pohľadu Slovenska lepší.