Fidel ustupuje. Zradilo ho zdravie

HAVANA Prvýkrát od socialistickej revolúcie pred takmer 50 rokmi nestojí na čele Kuby Fidel Castro.

HAVANA Prvýkrát od socialistickej revolúcie pred takmer 50 rokmi nestojí na čele Kuby Fidel Castro.

O pár dní mal osláviť okrúhle osemdesiate narodeniny. Verejnoprávna televízia však v pondelok večer divákov šokovala oznámením, že sa slávnosť prekladá až na december.

Dôvodom sú zdravotné komplikácie prezidenta, ktorého operovali po krvácaní z čriev. Vyčerpal sa počas summitu juhoamerických prezidentov v Argentíne a počas ciest po ostrove.

Teraz musí podľa oficiálneho stanoviska pár týždňov odpočívať. Žiadne ďalšie informácie nie sú známe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z disidentskej komunity presiaklo, že Fidelov zdravotný stav môže byť veľmi vážny. Svedčí o tom aj to, že Castro vyhlásenie neoznámil sám. Prečítal ho televízny moderátor. Zvýšený pohyb a prísne opatrenia vládli v havanskej nemocnici, kde ho hospitalizovali.

Chatrné zdravie

Podľa odborníkov môže mať Castro rakovinu hrubého čreva alebo cievnu anomáliu. Vylúčiť nemožno ani žalúdočné vredy.

Zdravie kubánskeho vodcu, je chatrné už dlhšie. Poslednú príhodu zažil v októbri 2004, keď si pri páde z rečníckeho pódia zranil ľavé koleno a pravú ruku.

Rozsah zranení vyšiel najavo až po niekoľkých týždňoch. V zahraničných médiách sa pravidelne objavujú aj správy, že má Parkinsonovu chorobu.

Fidel Castro aj režim sa takýmto informáciám rád a často vysmieval. Jeho najlepšou odpoveďou bolo, keď na verejnosti vydržal rečniť aj tri či štyri hodiny. V posledných mesiacoch ho však bolo vidieť menej.

SkryťVypnúť reklamu

Nahradí ho brat

Moc v štáte teraz preberá Fidelov o päť rokov mladší brat Raúl. "Po operácii musím zostať niekoľko týždňov v pokoji, a preto som odovzdal svoje vládne funkcie Raúlovi. Ale to je len dočasne," píše sa vo vyhlásení.

Kuba je jednou z piatich krajín na svete, kde vládnu komunisti. Zvyšné sú v Ázii: Čína, Vietnam, Laos a Severná Kórea.

Oslavy v Miami

Šestotisícová kubánska komunita na Floride v pondelok v noci oslavovala Fidelov koniec.

Mnohí však boli skeptickí k ďalšiemu vývoju. "Aj keby zomrel, nemyslím, že by Kuba bola slobodná," poznamenal 43-ročný Lázaro Lorenzo. Sám pred dvadsiatimi rokmi utiekol z ostrova.

"Možno sa iba snažia získať čas," povedala Ninoska Perezová, jedna z hlavných aktivistiek proticastrovskej exilovej opozície.

SkryťVypnúť reklamu

Biely dom na aktuálne správy o zdravotnom stave lídra "ostrova slobody" reaguje zdržanlivo. "Situáciu monitorujeme. Nechceme špekulovať o jeho zdravotnom stave a budeme ďalej pracovať na tom, aby sme sa dožili dňa, keď bude Kuba slobodná," povedal hovorca Peter Watkins.

Kolaps hospodárstva

Fidel Castro ešte pred pár dňami vyzeral nezničiteľný a presviedčal, že chce Kubu vytiahnuť z ekonomickej krízy, do ktorej sa dostala po rozpade Sovietskeho zväzu. Chcel razantne riešiť zlú dopravu, výpadky prúdu či korupciu.

Krajinu teraz drží hlavne pomoc spriatelenej Venezuely, ktorá dodáva lacnú ropu, obchod s Čínou a doláre z turizmu. Venezuelského prezidenta a verného spojenca Huga Cháveza zastihla správa o problémoch kubánskeho vodcu vo Vietname, kde je na dvojdňovej návšteve. "Zo srdca si želáme, aby sa prezident Fidel Castro rýchlo zotavil, " povedal Chávez.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek represívnemu režimu je Castro stále populárny v Latinskej Amerike a v krajinách tretieho sveta.

Na Kube zaviedol bezplatné školy, zlikvidoval negramotnosť a vybudoval širokú sieť zdravotníctva. Mnohé z týchto výdobytkov už skôr len dožívajú.

Americké embargo

Zlej ekonomickej situácii nahrávajú aj desaťročia americkej izolácie. Keď Castro nastúpil v roku 1959 k moci, Spojené štáty pre radikálne ekonomické reformy a procesy so stúpencami diktátora Batistu uvalili na Kubu obchodné embargo a prerušili diplomatické styky.

Castro zhabal americké majetky a obrátil sa k Sovietskemu zväzu pre vojenskú a ekonomickú podporu. Doma obmedzil slobodu, odbory prišli o právo štrajkovať, nezávislé noviny zrušili a náboženské inštitúcie prenasledovali.

SkryťVypnúť reklamu

Castro, ktorý podľa vlastných tvrdení prežil 600 pokusov o atentát od CIA a exulantov, je tretím najdlhšie vládnucim lídrom na svete. Z obáv o bezpečnosť nosí pri sebe stále pištoľ.

(hud, čtk, tasr)

Nástupca: brat Raúl

"Korunný princ" Raúl Castro Ruz sa dočkal svojej chvíle. Viac ako 50 rokov stojí po boku a v tieni slávnejšieho a staršieho brata. Raúl Castro zatiaľ dočasne preberá prezidentskú funkciu a moc na Kube.

Od roku 1959, keď začal Fidel Castro vládnuť Kube, bol práve on určený a pripravovaný na to, že raz preberie moc. Ako dlho ju bude mať, záleží teraz na uzdravovaní Fidela.

Ani Raúlov zdravotný stav však nie je najlepší. Je menší ako Fidel a vôbec nemá takú charizmu. O päť rokov mladší súrodenec nosí fúzy a nie bradu. Je krutejší a radikálnejší, ale nemá rešpekt. Celý život bol v najvyšších vládnych funkciách.

SkryťVypnúť reklamu

Je ministrom obrany a druhým tajomníkom kubánskej komunistickej strany. Bez protekcie svojho brata by však vo svojich funkciách asi nebol. Ako minister obrany kontroluje veľkú časť kubánskeho hospodárstva armáde totiž patria dôležité štátne podniky v oblasti turizmu, ťažba niklu a cukrový priemysel.

Raúl Castro Ruz sa narodil ako druhý syn španielskeho prisťahovalca. Oboch synov mu porodila jeho gazdiná, s ktorou sa oženil po smrti svojej zákonnej manželky. Raúl rovnako ako jeho brat študoval v Havane a už počas štúdií sa pridal k ľavici. Viedol študentov proti Batistovmu režimu a sformoval revolučné "Hnutie 26. júla". Bojoval po boku brata v povstaleckej armáde aj vo chvíľach, keď ich odboj vyzeral beznádejne.

Rád sa zabáva, často ho vídať na rôznych párty a vie vraj byť vtipný. Už roky rozpráva o tom, že Kubu raz bude riadiť on. Na otázku, či sa niečo zmení, odpovedá áno. Kubu podľa neho čaká lepší socializmus a demokratickejšia spoločnosť. Čo znamená "demokratickejšia", nikto nevie.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že takú autoritu, ako má Fidel na Kube, už nikto nikdy mať nebude, napriek tomu sa novej funkcie nebojí, práve naopak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu