BRATISLAVA – Doručovateľku Jaroslavu Drozdovú z Kremnice vyzerá starenka v okne už zďaleka.
Pani Drozdová jej totiž nesie dôchodok. Niekedy ostane na kávu a porozpráva sa. Starí ľudia bývajú osamelí. Ale väčšinou nemá čas, na jej návštevu netrpezlivo čakajú ďalší.
Tento rituál sa opakuje mesiac čo mesiac v každom kúte Slovenska. Je príjemný, ale Sociálnu poisťovňu stojí ročne 160 miliónov korún.
Po nástupe nového riaditeľa Miroslava Knitla začala poisťovňa o probléme otvorene hovoriť a hľadať možnosti, ako znížiť náklady. Ideálne riešenie je jasné: keby si každý dôchodca otvoril účet v banke. Doručenie jedného dôchodku by stálo namiesto 15 korún len dve-tri koruny.
Nie je to však také jednoduché. Starší ľudia len veľmi neradi menia svoje zvyky, najmä keď ide o peniaze. Prišli by navyše o svoj rituál, ktorý býva pre mnohých z nich najkrajším zážitkom v mesiaci. Psychológovia tvrdia, že pokus modernizovať vyplácanie dôchodkov narazí na odpor starých ľudí. Poisťovňa nechce naliehať, ale verí, že dôchodcov presvedčí. Preto pripravuje rozsiahlu mediálnu kampaň.
Problém však nie je len v návykoch starých ľudí, ale aj v bankách. Vo väčšine malých dedín nemajú svoje pobočky, o bankomatoch ani nehovoriac. Je aj v ich záujme, aby sieť svojich služieb rozšírili. Každý mesiac by sa mohlo na ich účtoch objaviť zaujímavých šesť miliárd. Túto sumu však zatiaľ roznášajú peši a na bicykloch doručovateľky, ako napríklad pani Drozdová. (jj)
Tematicky príbuzné článkyPoštár na bicykli s taškou peňazí je príliš drahý
Lupičom pomáha dôverčivosť dôchodcov
Trestné činy páchané na dôchodcoch
Účty by sa im nepáčili
Okrem dôchodku čakajú starší ľudia od doručovateľky aj milé slovo