Vládny program kladie dôraz na kultúru ako obranu pred konzumným spôsobom života a legitimitu jej podpory z verejných zdrojov. SNS sľubovala pred voľbami zvyšovanie výdavkov na kultúru až na 1 percento HDP. Program hovorí len o takom podiele z verejných zdrojov, aký je "zvyčajný v štátoch Európskej únie," a dosiahnuť ho chce "čo najskôr". Smer sľuboval odstrániť "platovú diskrimináciu sektora kultúry". Ani toto vo vládnom programe nie je. Z programu Smeru sa presadila podpora pôvodnej tvorby. Do program sa dostala aj ochrana štátneho jazyka, ktorú chcela SNS, či podpora regionálnej a tradičnej kultúry, ktorú zasa spomínalo HZDS.
Čo je v programe
- zmluvy medzi parlamentom a verejnoprávnym rozhlasom a televíziou, zákon o TA SR, tlačový zákon, prijatie zákonov o digitálnom vysielaní,
- založenie audiovizuálneho fondu na oživenie domácej tvorby, viac slovenského dabingu,
- dialóg so samosprávou o miestnej a menšinovej kultúre,
- podpora nových umeleckých diel,
- obnova pamiatkového fondu aj z eurofondov.
(zu)
Názor odborníka
Zora Jaurová, Inštitút pre kultúrnu politiku: "Minister má pomerne jasnú predstavu o mediálnej politike. V ostatných oblastiach však nájdeme len pomerne všeobecné formulácie. Avizovať pomoc pri riešení problémov národných kultúrnych inštitúcií je dobré, ale ich problémy sa dajú vyriešiť len revíziou ich právneho statusu a fungovania. Aj zámer rozširovať možnosti viaczdrojového financovania je ťažko uchopiteľný. Štátna garancia, ktorá umožní mobilitu zbierkových predmetov vysokej hodnoty, je však veľmi progresívna vec."