FOTO - ARCHÍV
Smer pred voľbami navrhoval zvýšiť daň pre podniky s monopolným a dominantným postavením a banky, lebo majú neprimerané zisky a fungujú v prostredí s malou alebo žiadnou konkurenciou.
V programe vlády sa o vyššej sadzbe pre banky a monopoly nič nehovorí. "V súvislosti s pôsobením prirodzených monopolov a subjektov s dominantným postavením bude mať vláda v prvom rade snahu riešiť deformácie trhu, či zneužívanie takéhoto postavenia systémovo, s dôrazom na dôslednú reguláciu podmienok fungovania trhových subjektov."
Minister financií Ján Počiatek včera povedal, že v rokovaniach s monopolmi a bankami sa bude snažiť nájsť iný spôsob ako zvýšenie daní, aby "participovali na podpore slabších sociálnych skupín". O konkrétnom spôsobe hovoriť nechcel. Zvýšenie sadzby dane považuje za krajné riešenie, ale nevylúčil to hoci v rozhovore pre SME nedávno povedal, že to považuje za neefektívne. (ľja)
Názor analytika
Vyššie zdanenie monopolov by podľa ekonóma UniBanky Viliam Pätoprstého pravdepodobne nakoniec skončilo na pleciach spotrebiteľov. "Ak by došlo k zvýšeniu zdaňovania, nedá sa vylúčiť, že by sa to napokon prenieslo v cenách na spotrebiteľov." Pripomína, že štát je s výnimkou Slovnaftu väčšinovým vlastníkom vo viacerých energetických podnikoch. "Z každého zníženia zisku by zaplatil viac ako 50 percent." Z týchto dôvodov víta, že v programovom vyhlásení sa nehovorí priamo o vyšších daniach. "Takáto formulácia sa zdá byť lepšia, ako keby štát išiel automaticky do zdaňovania." Zvýšenie daní pre banky by mohlo viesť k nárastu poplatkov pre klientov. (ľja)