FOTO - ARCHÍV
Vláda chce plniť kritériá pre prechod na euro v roku 2009. Euro si stanovila ako jeden z najdôležitejších bodov. Základným rámcom pri presadzovaní tohto cieľa bude "obozretná rozpočtová politiky, ale aj fiškálna politika a postupné upevňovanie stability verejných financií pri dôslednom dodržiavaní maastrichtských kritérií".
Kľúčový bude vývoj verejných financií a stabilita trhov. Premiér Fico však tesne po voľbách znepokojil finančné trhy, keď pripustil, že euro možno nezačne na Slovensku platiť v januári 2009. To oslabilo korunu a vynútilo si zásah Národnej banky.
V programovom vyhlásení vlády je konkrétny dátum pre zavedenie eura - 1. január 2009. V oblasti verejných financií však chýbajú konkrétne vyhlásenia. V programe vlády sa píše, že "prednosť dostanú také výdavky a programy, ktoré budú kľúčové pre rast výkonnosti ekonomiky, pokles nezamestnanosti a odstraňovanie regionálnych rozdielov, sociálnu a rodinnú stabilitu". Opatrenia nie sú spresnené. Nie je jasné, aký vplyv na verejné financie a ich deficit budú mať zmeny napríklad v daňovej oblasti, a čím chce vláda prípadné výpadky v príjmoch nahradiť.
Vláda musí v rozpočte nájsť prostriedky na odškodnenie klientov nebankových subjektov, avizované zvyšovanie sociálnych výdavkov, a na strane príjmov jej budú chýbať aj zrušené poplatky v zdravotníctve a prostriedky z privatizácie, ktorú zastavila.
Čo je v programe vlády:
euro má byť 1. januára 2009, tomuto záväzku sa majú podrobiť opatrenia hospodárskej politiky. Názory analytikov
Róbert Prega, analytik Tatrabanky: "Na výšku inflácie má väčší vplyv vývoj kurzu koruny, ako jeho regulovanie zvyšovaním úrokových sadzieb centrálnej banky. Dôležité bude, aby koruna sa dlhodobo posilňovala. Vláda by ju nemala oslabovať a vytvárať napätie, ktoré by korune mohlo poškodiť. Odhodlanie vlády zaviesť euro je v programe silné. Dôležitá bude dôvera trhov a kroky, ktoré vláda podnikne na posilnenie dôvery v zavádzaní eura. Vyhlásenie v oblasti verejných financií veľa nehovorí a dostatočne nie sú riešené konkrétne výdavky a ani rozsah DPH. Viac naznačí návrh štátneho rozpočtu na ďalší rok."
Juraj Kotian, analytik Slovenskej sporiteľne: "Dôležité bude aj načasovanie priorít vlády a zavedenie jednotlivých opatrení. Samotná ekonomika bude rásť dosť rýchlo. Ak Slovensko neprijme euro v roku 2009, tak v dôsledku toho, že ekonomika bude veľmi silno stimulovaná cez dodatočné dôchodky." (vf)