Bohatí budú platiť vyššie dane od januára

Tí, čo zarábajú veľa, budú platiť vyššie dane, ľuďom s malým platom by dane mali klesnúť. Pre vybrané tovary klesne DPH. Sprísni sa regulácia monopolov. Ak to nezastaví rast cien energií a pohonných látok, vláda pravdepodobne zvýši monopolom, ako SPP, ..

Tí, čo zarábajú veľa, budú platiť vyššie dane, ľuďom s malým platom by dane mali klesnúť. Pre vybrané tovary klesne DPH. Sprísni sa regulácia monopolov. Ak to nezastaví rast cien energií a pohonných látok, vláda pravdepodobne zvýši monopolom, ako SPP, Slovnaft či Slovenské elektrárne daň. Platí to aj pre banky. V súčasnosti platia zo zisku 19 percent. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády, v ktorom však nie sú konkrétne opatrenia ani sadzby daní. Jediným konkrétnym bodom programu v ekonomike a daniach je snaha zaviesť euro v januári 2009.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Najdôležitejšou správou programového vyhlásenia je, že rámec pre túto vládu definujú kritériá na vstup do eurozóny v roku 2009. Z toho vyplýva všetko ostatné a tomu podriadime všetky výdavky," povedal minister financií Ján Počiatek.

Ľudia s vyššími príjmami budú podľa ministra platiť vyššie dane pravdepodobne už od nasledujúceho roka. "Zákon vstúpi do platnosti zrejme od januára 2007," povedal minister. Stále však nie jasné, koho by sa zmeny v dani z príjmov fyzických osôb mali dotknúť. "Nemáme ešte určenú presnú hranicu."

Minister financií zopakoval tvrdenie premiéra Roberta Fica, že vyššiu daň by mali platiť aj poslanci. "Myslím si, že by bolo spravodlivé, keby boli do toho zahrnutí aj poslanci," povedal. Ich základný mesačný plat je v súčasnosti takmer 52-tisíc korún. S paušálnymi náhradami je to viac ako 80-tisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

V oficiálnom dokumente Smeru k daniam sa pred voľbami hovorilo, že vyššiu daň by mali platiť ľudia s platom nad milión ročne. Namiesto súčasných 19 mali platiť 25 percent, ale len zo sumy prevyšujúcej milión. Teda ak by niekto zarábal 1,2 milióna, vyššiu sadzbu by mu štát účtoval len na príjem 200-tisíc. Do milióna by bohatí platili daň ako všetci ostatní, teda 19 percent. Neskôr súčasný minister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák povedal, že hranica zárobku, od ktorej by pracujúci mali platiť vyššiu daň, by mala byť 600-tisíc korún ročne.

Krátko po voľbách Fico povedal, že nechce vyššiu sadzbu. Namiesto nej hovoril o zavedení viacerých odpočítateľných položiek. Podľa tohto návrhu by ľudia s vyššími platmi mali nižšie odpočítateľné položky ako tí, ktorí zarábajú menej. Na tento rok platí pre všetkých daňovníkov jednotná odpočítateľná položka 90 816 korún. Je to hranica, po ktorú ľudia neplatia žiadne dane. Znamená to, že pracovník zarábajúci približne 8700 korún (vrátane odvodov) neplatí v súčasnosti žiadnu daň.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda sa podľa Počiatka zatiaľ stále nerozhodla, či zavedie pre bohatých vyššiu daň, alebo im zníži nezdaniteľné minimum. Z vládneho programu ďalej vyplýva, že vláda chce "znížiť daňové zaťaženie nízko a stredne príjmových skupín". Ani tu nie je jasné, koho sa to dotkne.

Vláda v programe naznačila návrat k dani z darovania, ktorú zrušil minulý vládny kabinet. "Vláda navrhne daň z darovania pre tretie osoby tak, aby sa zúžil priestor na špekulatívne prevody majetku a pranie špinavých peňazí," píše sa v programovom vyhlásení vlády.

Názor analytika

Zavedenie tzv. milionárskej dane vníma analytik ING DSS Pavol Ondriska "skôr ako zámer naplniť ideologické ciele Smeru, ako reálne získať nové rozpočtové príjmy". Očakáva, že štát z tejto dane veľa peňazí nezíska. Minister Počiatek hovorí, že by to mohlo byť od 1 až 2,5 miliardy korún. "Presný odhad sa dá urobiť až po stanovení hranice milionárskeho príjmu," povedal Ondriska. Súčasné nastavenie dane z príjmu právnických a fyzických osôb je podľa Odrisku na rozvoj slovenskej ekonomiky priaznivé. Avizované zmeny by boli krokom späť. "V neposlednom rade to možno hodnotiť ako snahu trestať úspešných a najmä v menších spoločnostiach to môže vytvára priestor na obchádzanie vyššieho zdanenia cez umelé ovplyvňovanie výšky príjmu," povedal Ondriska.

SkryťVypnúť reklamu

(ľja)

Čo je v programe vlády

  • zníženie daňového zaťaženia nízko a stredne príjmových skupín zvyšovaním nezdaniteľného základu,
  • zvýšenie dane pre bohatých cez vyššie sadzby alebo nižší nezdaniteľný základ,
  • úprava výšky daňového bonusu,
  • zavedenie dane z darovania pre tretie osoby tak, aby sa zúžil priestor na špekulatívne prevody majetku a pranie špinavých peňazí.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 493
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 167
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 699
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 765
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 999
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 491
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 770
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 513
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu