Gatlinov tréner dostal imunitu, teraz ju asi stratí

Testosterón je, zdá sa, módou tohto športového leta.

Justina Gatlina na lanskom svetovom šampionáte v Helsinkách dekoroval legendárny Michael Johnson. Dnes ho kritizuje, ale za dopingový nález viní najmä jeho trénera Trevora Grahama. FOTO - SITA / AP

Testosterón je, zdá sa, módou tohto športového leta. Mužský pohlavný hormón má okrem klasického anabolického účinku na rast svalovej hmoty vplyv aj na rýchlejší odchod svalovej únavy a znižovanie obdobia regenerácie.

Každý človek má prirodzene v tele inú hladinu tohto hormónu, preto antidopingové pravidlá stanovujú jeho limit iba vo vzťahu k protiváhe - epitestosterónu. U väčšiny populácie je pomer T/E, čiže testosterónu a epitestosterónu 1:1, prípadne 2:1. Antidopingové pravidlá sú tolerantnejšie, podozrivým sa stáva športovec až v prípade, že mu zistia pomer vyšší ako 4:1.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Ani v takom prípade ešte automaticky nie je pozitívne testovaným," pripomína generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. "Až do hranice 10:1 ide o nepriaznivý analytický nález, po ktorom nasleduje športovcovo takzvané longitudiálne sledovanie. Trikrát v rozpätí troch až šiestich mesiacov sa podrobuje ďalším testom, na základe ktorých sa porovnávaním zistí, či ide o prirodzené zvýšenie hladiny testosterónu, alebo o umelé, čiže o doping. Už asi päť rokov však existuje aj iná, jednorazová tzv. IRMS-metóda. Izotopická hmotnostná spektometria zisťuje pomer parametrov uhlíka C 12 ako sprievodného znaku prirodzených látok v tele a rádioizotopov C 13, preukazujúcich umelé, do tela dodatočne dodané látky. Ak výrazne prevládajú molekuly C 12, je to v poriadku, ale v opačnom prípade je jasné, že nárast vznikol neprirodzene."

SkryťVypnúť reklamu

Druhá analýza je náročnejšia - akreditáciu na ňu má iba asi tretina z viac než tridsiatich uznaných antidopingových laboratórií vo svete. A je tiež výrazne drahšia. "Základná stojí okolo 180 eur, kým táto 300 - 400 eur," konštatuje Motyčík. "Aj naši športovci majú v prípade podozrivého nálezu na tento typ dopingu možnosť zvoliť si, či sa podrobia opakovanej a lacnejšej alebo jednorazovej a drahšej kontrole. V tom prípade posielame vzorky do Nemecka - do Kolína nad Rýnom alebo do Kreische. Ani české, ani rakúske laboratórium na túto metódu totiž zatiaľ nemá oprávnenie."

Generálny sekretár Antidopingového výboru SR tvrdí, že aj u nás "už asi tri roky" sleduje nárast počtu prípadov hraničných hodnôt pomeru testosterónu a epitestosterónu. "Ročný priemer odobratých vzoriek na Slovensku sa blíži k šesťsto a spravidla tri - štyrikrát sa stretneme s prípadom, že namerané hodnoty sa pohybujú medzi 4:1 a 10:1," konštatuje Motyčík. "Väčšinou ide o mladučkých športovcov, čo môže byť dôsledok ešte neustálenej hormonálnej hladiny v ich tele, ale aj neúmernej fyzickej námahy v príprave."

SkryťVypnúť reklamu

Prípady zjavne dokázaného testosterónového dopingu sa za trinásť rokov existencie Slovenska zatiaľ dajú spočítať na prstoch dvoch rúk. Dopingová móda z cudziny sa však vždy dosiaľ v istej miere odrazila aj na slovenských dopingových štatistikách. (mo)

BRATISLAVA - Svet zdúpnel a médiá zvlášť. Zavalila ich vlna silných slov. Dva dopingové prípady amerických hviezd sveta športu, cyklistu Floyda Landisa a atléta Justina Gatlina, oznámené v rozpätí pár dní, zaskočili viac komentátorov ako zainteresovaných.

"Nevnímal som to ani ako šok ani ako prekvapenie," s chladnou hlavou napísal v stĺpčeku pre Daily Telegraph o dopingovom odhalení amerického šprintéra Justina Gatlina jeho krajan, legendárny atlét konca minulého storočia Michael Johnson. Ako dodal, "nie preto, že by som upodozrieval Justina z dopingu", ale preto, že "spolupracoval s trénerom Trevorom Grahamom".

SkryťVypnúť reklamu

Väčší lišiaci? Omyl!

Ani Stéphane Diagana, bývalý svetový šampión na 400 m prek. a 4 x 400 m, nebol prekvapený. "Niektorí si myslia, že sú väčší lišiaci ako iní," poznamenal v rozhovore pre francúzske médiá muž, ktorý dnes sedí v orgánoch Svetovej antidopingovej agentúry.

Ak sa do dopingovej siete chytajú veľké ryby, neznamená to nič viac a nič menej než to, že ryba smrdí od hlavy. Aj ryby však ktosi kŕmi.

Kouč Graham je zvláštna figúrka. Trénoval niekoľkých špičkových amerických atlétov, ktorí na doping buď už doplatili, alebo ich s ním spájali: Tim Montgomery, Marion Jonesová, Jerome Young, C. J. Hunter, najnovšie aj Justin Gatlin. Bol jednou z kľúčových osôb aféry Balco, nazvanej podľa kalifornskej firmy, ktorá pod vedením Victora Conteho pripravila podmienky na naplnenie projektu Svetový rekord s ústredným hrdinom Montgomerym. Keď Tim aj jeho životná partnerka Marion z jeho skupiny odišli, údajne práve on doručil americkému laboratóriu vzorku injekcie s dovtedy neznámym a neodhaliteľným tetrahydrogestrínonom (THG). Naň potom nachytali a vzápätí potrestali viacerých amerických, ale aj pár neamerických atlétov vrátane jeho zverencov. Za spoluprácu si vyslúžil imunitu.

SkryťVypnúť reklamu

Gatlin je na tom horšie ako Landis

"Graham nemá ani štipku dôveryhodnosti," tvrdí M. Johnson a dodáva, že je smutné, ak neexistujú zákony, ktoré by ľuďom jeho typu zabránili podvádzať.

Dnes Graham znova lieta v dopingovom podozrení. S ním aj Gatlin.

Momentálne je olympijský i svetový šampión a spoludržiteľ svetového rekordu na 100 m v oveľa horšom položení ako jeho krajan, víťaz Tour de France Landis.

Ten má za sebou iba A-test. Gatlin priznal, že pozná už aj výsledok svojho B-testu. Podľa všetkého priniesol rovnaký, pozitívny výsledok.

Čaká ho už len vypočúvanie pred porotou Antidopingového výboru USA najbližší pondelok. V ňom má jedinú akú-takú šancu: dokázať, že ho nadopoval niekto druhý. Na čo zjavne hrá. Jeho tréner v rozhovore pre Washington Post vyhlásil, že za vysoký pomer testosterónu a epitestorónu v Gatlinovej vzorke je zodpovedný fyzioterapeut ich tréningovej skupiny. Údajne mu mal testosterón vmasírovať pred aprílovými pretekmi v Kansase.

SkryťVypnúť reklamu

V skúsených cyklistických kruhoch pripúšťajú, že taká možnosť existuje, ale muselo by to byť aplikáciou priamo na prirodzenie.

Testosterón sa spravidla užíva injekčne. San Francisco Gate však pripomína, že v júni 2003 dostala redakcia od bývalého šéfa firmy Balco vyjadrenie, v ktorom hovorí aj o možnosti aplikovať testosterón ústne. Dokument uvádza štyri mená športovcov, na ktorých sa to overilo, a jedno z nich vraj je - Justin Gatlin.

Americký šprintér len ťažko zvráti verdikt, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou - vzhľadom na nález amfetamínu v juniorskom veku - bude mať podobu doživotného trestu. Či, kedy a ako niekto potrestá aj jeho trénera, je vo hviezdach.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 393
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 990
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 215
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 103
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 784
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 652
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 646
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu