"Vďaka tomu máme čas pripraviť sa na členstvo vo WTO a pochopiť klady a zápory, ktoré nás čakajú," hovorí Medvedkov.
Jeho vyhlásenie je vo výraznom protiklade s predchádzajúcimi vyjadreniami oficiálnych predstaviteľov Ruska i USA. Rusko sa pred summitom skupiny krajín G8 v Petrohrade nádejalo, že sa mu podarí uzatvoriť dohodu s Washingtonom. Nádeje sa nenaplnili, lebo sa nepodarilo prekonať zásadné rozdiely.
Ruskí predstavitelia hovoria, že rozhovory s americkými vyjednávačmi stroskotali pre rozpory v oblasti ruských veterinárnych štandardov pre import amerického bravčového mäsa.
Prezident Vladimir Putin 4. júla vyhlásil, že Rusko sa prestane riadiť pravidlami Svetovej obchodnej organizácie, ak sa nestane jej riadnym členom. Putin vtedy povedal aj to, že jedinou krajinou, ktorá odmieta súhlasiť s členstvom Ruska vo WTO, sú USA. Postoj USA je podľa Putina motivovaný viac politickými ako obchodnými faktormi.
Rusko je jedinou veľkou svetovou ekonomikou, ktorá nepatrí do 149-člennej obchodnej organizácie so sídlom Ženeve. O členstvo pritom po prvý raz požiadalo v roku 1993. (sita, afp)