Dlho odolávalo obmedzeniam, ktoré sa v posledných rokoch šíria na kontinente. Liberálny prístup sa však pomaly končí. Vláda chce zákaz fajčenia vo verejných budovách - v nemocniciach, úradoch a ško?lách. "Očakávam, že zákaz fajčenia bude platiť od roku 2007," povedal minister pre ochranu spotrebiteľov Horst Seehofer pre denník Tagesspiegel.
Podporila ho aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá roky bojovala so závislosťou. Dnes ide príkladom a zakázala fajčenie počas zasadnutí vlády. O presných obmedzeniach však už nebude rozhodovať centrálna vláda v Berlíne, ale spolkové štáty.
Zatiaľ nie je isté, či sa zákon bude týkať aj krčiem, kaviarní a reštaurácií. Polovičaté obmedzenie nahnevalo zelených a zdravotníkov, ktorí presadzujú tvrdšie podmienky, aké platia napríklad v Taliansku či Írsku.
Prísny zákon má mnoho odporcov. Tabakový priemysel s úzkymi kontaktami na politické strany už dnes lobuje, aby ho nové pravidlá príliš nepoškodili. Pieskumy ukazujú, že proti je väčšina obyvateľov a každý druhý nefajčiar. Často sa argumentuje právom každého na slobodnú voľbu, či bude fajčiť.
Nemci sú najväčší fajčiari v Európe. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie fajčí každý tretí Nemec nad 15 rokov, čo je podstatne viac ako v Británii či Francúzsku. Na následky zomiera ročne 140tisíc ľudí, mnoho z pasívneho fajčenia.
Široká akceptácia cigariet má aj historické vysvetlenie ako vzdor nacistickému vodcovi Hitlerovi, ktorý mal odpor proti fajčeniu.
Rozšírenosť fajčenia je v protiklade so zdravým životným štýlom, ktorý je v Nemecku veľmi populárny. Najmä mladá generácia konzumuje iba biopotraviny, obmedzuje mäso a pravidelne športuje. Cigareta sa spája so slobodou a rebelantstvom. "Alternatívna komunita si často šúľa vlastné cigarety, ale to neznamená, že by fajčenia bolo akousi módou," hovorí 29 ročný Berlínčan Matthias. Sám je fajčiar, zákaz však podporuje a pozastavuje sa nad tým, že s ním Nemecko prišlo tak neskoro.
Nemecko je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá odmietla smernicu o zákaze reklamy na tabakové výrobky. Štátna kasa má z reklám a bilbordov tučné zisky. Po tlaku Európskeho súdneho dvora Berlín oznámil, že prijme vlastný zákon, ktorý propagáciu obmedzí.