Vo verejnoprávnej televízii si vymohol šesť minút v najsledovanejšom vysielacom čase, aby národu v priamom prenose vysvetlil, že balíček úsporných opatrení a zvyšovanie daní, je naozaj potrebné.
Išlo o bezprecedentný krok a vyvolal veľkú kritiku. Premiér je však tiež pod veľkým tlakom. Jeho Maďarská socialistická strana so zdesením sleduje prepad volebných preferencií. Podľa posledných údajov agentúry Medián by socialistov volilo iba 32 percent opýtaných. Opozičná strana Fidesz expremiéra Viktora Orbána by naopak získala až 44 percent.
Klesá aj Gyurcsányova popularita, podľa Mediánu je sympatický 38 percentám opýtaných, kým jeho hlavný rival, líder Fideszu Viktor Orbán, 47 percentám. Premiér sa minulý týždeň sám presvedčil, čo taká strata popularity znamená: vypískali ho, keď v Budapešti slávnostne otvoril majstrovstvá Európy v plávaní.
Výrazný pokles je pre socialistov varovaním o to viac, že sa ešte nikdy nestalo, aby víťaz volieb tak krátko po ich konaní tak výrazne stratil v rebríčkoch popularity. V Maďarsku budú 1. októbra komunálne voľby a socialisti do nich idú s dosť biednymi vyhliadkami.
Práve jesenné komunálne voľby, nasledujúce vždy zhruba pol roka po jarných parlamentných, doteraz vždy určovali, ako sa nová vláda bude správať. Žiadna nepristúpila v najvhodnejšom čase, krátko po prevzatí moci, k nepopulárnym opatreniam zo strachu, že prehrá komunálne voľby. Gyur?csány ako prvý túto zásadu porušil a má problém takéto rozhodnutie obhájiť.
Gyurcsányov balíček, ako vládne opatrenia nazývajú, pred?určil kampaň Fideszu pred komunálnymi voľbami. "Nejde o reformy, je to akcia na vymáhanie peňazí," povedal o balíčku Orbán v nedeľu v maďarskom rozhlase. "Komunálne voľby budú o Gyur?csányovom balíčku ... kto hlasuje pre socialistov, hlasuje pre balíček," vyhlásil opozičný líder, podľa ktorého musí vláda priznať chybu a celý balíček odvolať.
Fidesz využil aj premiérovo mediálne vystúpenie a od televízie požaduje, aby mu poskytla rovnaký čas a priestor na ich názor o balíčkoch. Televízia sa bráni, že Gyurcsány hovoril ako premiér a nie líder strany. Príležitosť dostal ako ústavný činiteľ a opozičný politik ústavný činiteľ nie je.
Gyurcsánya však nekritizuje iba opozícia. Rastie aj napätie medzi socialistami a druhou koaličnou stranou, liberálnym zväzom slobodných demokratov. Tí považujú reformy za pomalé a váhavé.