Denník Pravda bude mať nového majiteľa. Vydavateľstvo Perex v piatok oznámilo, že 99,94 % jeho akcií kúpila anglická spoločnosť Northcliffe International Ltd. Doterajší spolumajiteľ vydavateľstva Juraj Široký pravdepodobne odchádza.
The Northcliffe International Ltd. je dcérskou spoločnosťou britského koncernu Daily Mail and General, ktorý vydáva napríklad denník Daily Mail, Mail on Sunday a Euromoney.
Northcliffe International Ltd. na Slovensku vlastní vydavateľstvo Avízo a Profesiu.sk.
Blesk na STV nahradí Relax
Slovenská televízia ruší bulvárny Blesk. Relácia sa pôvodne vysielala v prime-time, no po tom, ako sa jej nepodarilo získať významnejšiu pozornosť divákov, bola presunutá do popoludňajšieho času. Zrušenie relácie navrhovali v minulosti viacerí členovia Rady STV.
Stiahnuť reláciu sa rozhodol súčasný štatutárny zástupca STV Branislav Zahradník. "Relácia nenaplnila naše očakávania. Nemá význam púšťať sa do bulvárnych správ, ak to ma takú sledovanosť," povedal Zahradník.
Blesk by mala nahradiť nová oddychová relácia s pracovným názvom Relax. Popoludňajší magazín bude ľuďom, ktorí prichádzajú z práce, prinášať široké spektrum informácií. "Bude to verejnoprávnejšie," sľubuje Zahradník.
Gašparovič bude mať reláciu
Prezident Ivan Gašparovič bude mať v Slovenskom rozhlase vlastnú reláciu. Ako pre SME povedala hovorkyňa Slovenského rozhlasu Adriana Jobbíková, nápad na vznik takejto relácie vznikol počas stretnutí prezidenta s generálnou riaditeľkou Miloslavou Zemkovou. Akú podobu bude mať relácia a kedy sa začne vysielať, zatiaľ nie je jasné.
Svoje relácie v SRo mali aj expremiéri Vladimír Mečiar a Mikuláš Dzurinda. Neštandardný priestor vytvorený len pre jedného ústavného činiteľa sa stretol vždy s kritikou, reláciami sa zaoberala aj Rada pre vysielanie a retransmisiu.
Vladimír Mečiar mal pravidelnú desaťminútovku a Mikuláš Dzurinda najprv v roku 2003 rozhovory Tvárou v tvár a neskôr bol raz do mesiaca hosťom Sobotných dialógov. Tento model bude podľa Jobbíkovej pokračovať aj s Robertom Ficom.
Médiá sú k Smeru a SNS kritické
Počas prvých dvoch týždňov fungovania novej vlády informovali elektronické médiá o novej vláde prevažne neutrálne, ale obraz dvoch vládnych strán Smeru a SNS bol značne negatívny. Vyplýva to z analýzy mediálnej prezentácie v spravodajských reláciách, ktorú uskutočnilo MEMO '98.
Najviac negatívnych zmienok zo všetkých politických subjektov sa týkalo SNS - negatívna bola asi tretina informácií. Negatívny charakter mala aj asi štvrtina všetkých informácií o Smere. Výraznejšie množstvo negatívnych informácií priniesli médiá ešte aj o KDH.
Z politikov mal najviac priestoru premiér Fico.
V porovnaní s nástupom prvej Dzurindovej vlády v roku 1998 sú elektronické médiá k novej vláde kritickejšie.
Digitálne vysielanie začne v mestách
Vláda schválila Stratégiu prechodu z analógového na digitálne televízne vysielanie na Slovensku. Pravidelné pozemné digitálne vysielanie by sa malo spustiť najneskôr 30. júna 2007 a k úplnému ukončeniu pozemného analógového vysielania by malo dôjsť v roku 2012.
Stratégia odporúča začať s digitalizáciou v oblastiach veľkých miest, kde je solventné zázemie, ako je Bratislava, Trenčín, Košice, a potom v oblastiach, kde je zvýšený dopyt po kvalite obrazu - a to je najmä oblasť Žiliny a Rimavskej Soboty.
Štart pravidelného pozemného digitálneho vysielania sa už niekoľko rokov odsúva, Slovensko v porovnaní s Európou v digitalizácii zaostáva.