Výraznejšiu rolu pri riešení krízy by mohol zohrať prezident Václav Klaus, ktorý však má aj vlastné ciele. Chce si zaistiť znovuzvolenie v roku 2008. V Česku volia hlavu štátu obe komory parlamentu.
Včera stroskotal už piaty pokus zvoliť predsedu parlamentu. Sociálni demokrati svojho kandidáta stiahli a jediný kandidát trojkoalície, udovecký poslanec Jan Kasal, získal presne sto hlasov. To presne zodpovedá počtu mandátov trojkoalície . Je to o hlas menej, ako v dvestočlennej snemovni na zvolenie potrebuje.
Rokovania o podpore novej vlády sú na mŕtvom bode. ODS a ČSSD sa nedokážu dohodnúť ani na tom, o čom by mali rokovať. Trojkoalícia zložená z občianskych demokratov, ľudovcov a zelených chce so sociálnymi demokratmi rokovať o programe svojej vlády na základe jej programu, ktorý sú vraj ochotní prispôsobiť požiadavkam ľavice ak ľavica svoje požiadavky upresní.
Líder ČSSD Paroubek naopak včera oznámil, že sa o podpore trojkoalície jeho strana už nebude baviť. "Vy ste išli dva mesiace do slepej uličky a narazili na stenu," vyhlásil v parlamente. Znovu vyzval na rokovania o variantoch, ktoré navrhoval v minulosti. Tých je podľa neho šesť až sedem, od úradníckej vlády po menšinovú vládu ODS podporovanú ČSSD.
Paroubkovi ide v tejto chvíli najmä o to, aby rozbil trojkoalíciu, ktorú postavil líder ODS Mirek Topolánek. Pri takejto zostave by mu stále hrozilo, že mu trojkoalícia pretiahne jedného ľavicového poslanca, získajú parlamentnú väčšinu a Paroubka vyšachujú. Menšinová vláda ODS bez ďalších strán by bola od sociálnych demokratov trvalo závislá.
Z rovnakého dôvodu sa mnohí občanski demokrati chcú menšinovej vláde vyhnúť a radšej by dokonca privítali predčasné voľby. Včera o nich opäť hovoril aj Topolánek.
ODS je však rozdelená. Krídlo vedené pražským primátorom a podpredsedom strany Pavlom Bémom považuje menšinovú vládu na základe nejakej formy opozičnej zmluvy s ČSSD za prijateľnú možnosť. Bém, považovaný za najvýraznejšieho Topolánkovho vnútrostraníckeho soka a za Klausovho dôverníka, ju označil pred týždňom v rozhovore pre Hospodářské noviny za najlepšie zo zlých riešení.
Verejne síce zachováva Topolánkovi lojalitu, podľa rôznych špekulácií by však mohol byť tým, kto zmluvu s Paroubkom dohodne. S dosluhujúcim premiérom dlho úspešne spolupracoval v čase, keď bol ešte Paroubek zástupcom pražského primátora.
Významnú rolu pri presadení tohto scenára môže zohrať Klaus. Prezident by nerád z Hradčan odchádzal. A znovuzvolenie mu najlepšie zaistia hlasy ODS a ČSSD, ak by sa súčasťou dohody o vláde stala aj podpora Klausa v prezidentských voľbách.
Podľa denníka Lidové noviny má Klaus vlastný scenár: vznik úradníckej vlády, ktorá by krajinu doviedla k predčasným voľbám. No až po nezvyčajne dlhom čase. Vládla by dva až tri roky, čiže až do Klausovho znovuzvolenia. Prezident v rozhovore pre denník túto špekuláciu rozhorčene odmietol.