Slota oznámenie podal po tom, čo Duray vo februári na konferencii o autonómii v Budapešti povedal, že medzinárodné spoločenstvo upiera slovenským Maďarom ich právo na sebaurčenie. Konferenciu Európske modely autonómie usporiadala maďarská verejnoprávna televízia Duna a Maďarská akadémia vied.
Podľa Slotu porušil Duray sľub poslanca, spochybnil dikciu medzinárodného práva, poškodil meno Slovenskej republiky a ohrozil jej vnútornú integritu.
Minulý týždeň zaslal vyšetrovateľ Krajského úradu justičnej polície v Bratislave otázky vedeniu SMK. Pýta sa, "či bol Miklós Duray, poslanec, na tejto konferencii zúčastnený na základe oficiálnej pozvánky od organizátorov" aj či zastupoval poslanecký klub SMK alebo stranu. Žiada tiež SMK o zaslanie úradne overenej fotokópie pozvánky. Otázky zverejnil denník Magyar Nemzet.
Podpredseda SMK Pál Csáky považuje otázky vyšetrovateľa za protiústavné a požiadal listom ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby konal. "Žiadny vyšetrovateľ nemá právo pýtať sa, či ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky sa zúčastnil na legálnej konferencii, či tam predniesol vlastný názor alebo názor organizácie."
Csáky má podozrenie, že vyšetrovateľ prekročil právomoci verejného činiteľa, a preto mu nebude odpovedať. Sloboda pohybu je garantovaná ústavou, pripomína. Pozastavil sa aj nad tým, že policajt sa Slotovým trestným oznámením z februára zaoberá až teraz, keď je SNS vo vláde.
"Pán minister sa stretne s vyšetrovateľom, aby mohol v zákonnej lehote informovať poslanca Csákyho. Minister však plne rešpektuje nezávislé postavenie vyšetrovateľa," povedal Kaliňákov hovorca Erik Tomáš.
(mož)