Floyd Landis s trofejou. FOTO - TASR/EPA
PARÍŽ, BRATISLAVA - Tridsaťročný Američan Floyd Landis, prvý z dopingu obvinený víťaz cyklistickej Tour de France v jeho 103-ročnej histórii, sa v stredu potichu vysťahoval z hotela v holandskom Eindhovene. Údajne odcestoval do Nemecka za lekármi, ktorí mu mali pomôcť v dlhotrvajúcich problémoch s bedrovým kĺbom.
Z utajovaného miesta zorganizoval včera tlačovú "telekonferenciu", počas ktorej sa prvý raz vyjadril k štvrtkovej informácii o pozitívnej analýze jeho A-vzorky. Zistili mu, ako priznalo v komuniké vedenie jeho švajčiarskeho tímu Phonak, "abnormálny pomer" testosterónu a epistestosterónu. Presné hodnoty zatiaľ poznajú len experti v parížskom laboratóriu.
"Moja prvá reakcia bola siahnuť po alkohole, druhá už o niečo logickejšia. Cítil som sa strašne," cituje Landisa agentúra SITA. "Žiaľ, podozrenia sa nikdy nezbavím, nech sa to skončí akokoľvek."
Čudujem sa, že ho pustili na štart
Landis žiada, aby - "ako je to v Amerike bežné" - mal možnosť dokázať, že je nevinný. "Môžem iba špekulovať, čo spôsobilo taký výsledok testu. Už sa stalo tradíciou, že úspešní pretekári sú vystavení súdu verejnej mienky ešte pred tým, ako sa z nich stanú skutoční vinníci. Rád by som upozornil na prezumpciu neviny, kým sa neukáže opak."
Landis má výnimku na užívanie kortizónu na utišovanie bolesti nedokrveného bedrového kĺbu. Ešte v tomto roku ho čaká operácia, pri ktorej mu lekári aplikujú endoprotézu.
"Celý jeho prípad mi pripadá medicínsky patologický," poznamenal jeden z najuznávanejších slovenských odborníkov MUDr. Pavel Malovič. "Pacienti bežne nevyhrávajú vrcholné podujatia. A Landis je podľa všetkého vážny pacient, ak má problémy s chôdzou po schodoch, s nasadaním na bicykel... Rozpadáva sa mu hlavica stehennej kosti, tvrdí, že ho čaká operácia - to musia byť strašné bolesti. Čudujem sa, že ho vôbec pustili na štart."
U bežného človeka je pomer telom prirodzene produkovaného mužského pohlavného hormónu testosterón k epitestosterónu 1:1, prípadne 2:1. Antidopingová norma v minulosti povoľovala pomer 6:1, vlani v januári ju pritvrdili na 4:1. "Ešte aj dvojnásobok môže byť teoreticky v pohode, ale pomer nad 10 je určite spôsobený umelým testosterónom podávaným spravidla v injekčnej forme," myslí si viceprezident Antidopingového výboru SR. Hodnoty v prípade Landisovej A-analýzy zatiaľ nikto oficiálne nepozná, preto sú aj odborníci zatiaľ zdržanliví.
Na vine alkohol? Nezmysel!
Kortizón, ktorý Landis užíval, podľa Maloviča, určite priamo nespôsobil nadmerné zvýšenie. "Pripustil by som však možnosť, že sa testosterón začal vylučovať v dôsledku iných procesov. Možno užíval aj niečo iné, o čom nevieme, prípadne, čo zatiaľ nepoznáme," vraví lekár, ktorý nechce veriť, že by špičkový cyklista riskoval užívanie odhaliteľnej dopingovej látky.
Landis v rozhovore pre americký Wall Street Journal tvrdil, že po z jeho hľadiska absolútne nevydarenej 16. etape a v predvečer hviezdnej sedemnástej vypil dve pivá a vypil najmenej štyri whisky. "Podľa niektorých odborných štúdií konzumácia alkoholu môže zvýšiť pomer teststerónu a epistestosterónu," pripomenul. Spomenul si na svojho krajana, atléta Dennisa Mitchella, ktorý sa v roku 1998 po pozitívnom teste vyhovoril, že testosterón mu stúpol po piatich pivách a doma mu to zhltli. Svetová atletická federácia však odmietla názor zväzu USA a naparila mu dvojročný dištanc.
"Alkohol ako vysvetlenie vylučujem - to už skôr by som prijal sex. Vysoká pohlavná aktivita by jednorazovo mohla zdvihnúť hladinu testosterónu," smeje sa Malovič. Následné endokrinologické vyšetrenie, ktoré čaká aj Landisa, je však schopné potvrdiť či vylúčiť aj túto možnosť.