FOTO |
Poškodenie spôsobuje voška plamienková (Myzus varians), ktorá je u nás zatiaľ menej známym škodcom broskýň. Prezimuje vo forme vajíčok na broskyniach, na ktorých sa do júna vyvinie niekoľko generácií. V júni sa v kolóniách škodcu objavia krídlaté jedince, z ktorých časť preletuje na plamienky (Clematis), ale ďalšia časť zostáva na broskyniach, na ktorých až do jesene charakteristickým spôsobom poškodzuje listy.
Proti voške plamienkovej bojujeme predovšetkým dôkladným predjarným postrekom broskýň olejovými prípravkami. Počas vegetácie môžeme použiť niektorý z prípravkov povolených na ošetrovanie ovocných stromov proti voškám. Uprednostnime však prípravky, ktoré neničia užitočný hmyz živiaci sa voškami (napríklad Pirimor 50 WG).
Môže škodiť molica skleníková aj na hlúbovinách?
J. A., Bratislava
Nie. Hlúboviny poškodzuje molica lastovičníková (Aleurodes proletella), ktorá je síce v blízkom príbuzenstve s molicou skleníkovou, ale škodí len na plodinách z čeľade kapustovitých a na rozdiel od molice skleníkovej dokáže prezimovať aj vo voľnej prírode. V tomto roku sa na hlúbovinách objavila veľmi skoro a na mnohých miestach sa na spodnej strane starších listov aj silno premnožila.
Proti molici lastovičníkovej je v súčasnosti povolený iba Actellic 50 EC (čakacia lehota 7 dní), ale môžeme proti nej použiť aj ďalšie prípravky povolené na ošetrovanie hlúbovín proti iným škodcom (napríklad Actara 25 WG - čakacia lehota 14 dní, Diazol 50 EW - 14 dní, Karate Zeon 5 SC - 14 dní). Odporúča sa urobiť aspoň tri postreky v päťdňových intervaloch vždy iným prípravkom, pričom prúd postrekovej kvapaliny smerujeme predovšetkým na spodnú stranu listov. Do postrekovej kvapaliny pridáme aj zmáčadlo (napríklad Silwet).
Ing. JURAJ MATLÁK