Štepenie je najčastejšou formou vegetatívneho množenia drevín. FOTO - AUTOR |
ia hygieny a vhodného termínu úkonu. Jednotlivé druhy majú okrem toho svoje zvláštnosti, ktoré treba rešpektovať. Patrí k nim napríklad spôsob štepenia, teda očkovanie alebo vrúbľovanie.
Ak sa zber cibule oneskorí, úroda sa zvýši, ale pribudnú i straty, najmä počas skladovania v dôsledku väčšieho výskytu chorôb. Pri zvlášť oneskorenom zbere, respektíve pri daždivom počasí, na cibuli vyrastajú nové korene. To sťažuje samotný zber a zároveň nepriaznivo vplýva na zdravotný stav plodiny. Ďalším dôvodom zhoršenia kvality cibule pri neskorom zbere býva i odumretá vňať, ktorá je dobrou živnou pôdou pre rozličné hubové ochorenia.
U nás sa najčastejšie pestujú veľkokveté zvončeky (Campanula latifolia), ktoré dorastajú do výšky 50 centimetrov a broskyňolisté zvončeky (Campanula persicifolia), dosahujúce až 80 centimetrov. Kvitnú v júni až auguste a darí sa im na všetkých dobrých pôdach. Vyhovuje im slnečné stanovištia, ale znášajú aj polotieň. Dobre sa kombinujú s vysokými irismi, ružami a pivonkami. Vrcholky s odkvitnutými kvetmi vyštipujeme, aby opäť kvitli.
Remontantné, čiže dvakrát do roka rodiace odrody malín, prinášajú plody už na ročných výhonkoch. Pri ich pestovaní používame drôtenky. Výhoda takéhoto oporného systému spočíva v tom, že porast je ľahko prístupný pri odburiňovaní, hnojení, nastielaní a zavlažovaní, rovnomerne rastie a plodom umožňuje optimálne dozrievať. (pav)