Správna (a) a nesprávna (b) výsadba záhradných jahôd. KRESBA - AUTOR |
Po zbere záhradných jahôd bolo treba posúdiť stav porastu a rozhodnúť, či ho zlikvidujeme a vysadíme nové rastliny, alebo budeme pokračovať v ošetrovaní a pestovaní pôvodných sadeníc. Najvhodnejší termín výsadby nových rastlín, po krátkom prerušení pestovania kvôli odstráneniu pôdnej únavy, je august až september alebo apríl a máj.
Niektorí pestovatelia tvrdia, že porast záhradných jahôd im dáva primeranú úrodu päť i viac rokov. V extrémnych klimatických a pôdnych podmienkach však často nevydrží dlhšie ako tri roky. Rastliny napadnuté vírusovými a inými ochoreniami prestávajú rodiť. Nové jahody majú na poplazoch netypické svetlozelené, úzke listy a sterilné kvety. Plody sú malé, deformované, alebo aj celkom chýbajú. Obnova porastu má však určité pravidlá.
Vzhľadom na pôdnu únavu nemôžeme sadenice záhradných jahôd vysádzať na hriadky bez náležitej úpravy. Po zbere úrody porast zlikvidujeme a na túto plochu vysadíme fazuľu alebo hrach. Nové jahody potom sadíme až v jarných mesiacoch nasledujúceho roku. Osvedčila sa však aj radikálna úprava pôdy na hriadkach. Pri likvidácii porastu starostlivo odstránime všetky korene jahôd a burín. Do rýh širokých 0,2 metra a hlbokých 0,2 metra nasypeme dobre vyzretý kompost alebo pokosenú trávu premiešanú s priemyselnými hnojivami. Masu prekryjeme tenšou vrstvou zeminy (do 0,1 metra), ktorú privezieme z kvetinového alebo zeleninového záhona, kam sme ju premiestnili z jahodoviska. Použiť môžeme aj zemitý kompost, ktorý sme si pripravili.
Porast zakladáme z vlastných odnoží alebo zo zakúpeného materiálu. Pri vysádzaní sadeníc do riadkov majú byť jamky v zemine vzdialené od seba 0,2 metra. Jamky naplníme vodou a keď vsiakne, dáme do nich korene jahôd. Potom korene pevne pritlačíme zeminou tak, aby srdiečko zostalo nad povrchom terénu. Porast hneď zavlažíme. Ani neskôr však nezabúdame jahody pravidelne zavlažovať, lebo najmä v septembri ešte stále býva dlhšie obdobie sucho a teplo. V jeseni vysadíme do medziradia cesnak a na jar cibuľu na dopestovanie vňate. Porast už na druhý rok po výsadbe poskytne dobrú úrodu plodov.
Jarná výsadba má často charakter bezriadkovej rozptýlenej štruktúry porastu. Pri jarnom rýľovaní pôdu hnojíme plošne, a to kompostom v dávke 4 až 8 kilogramov a Slovceritom v dávke 2 až 3 lyžice na štvorcový meter. Úrodu jahôd očakávajme tiež až na druhý rok po výsadbe.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.