Pivo prešlo aj na Slovensku historickým vývojom, ktorý trval storočia. Prvé zmienky o pivovare Corgoň sú už z roku 1892 a prvé pivo tam ochutnávali o štyri roky. Tradícia piva Gemer siaha do 18. storočia, kde prvé pivo varili z jačmeňa, pestovaného v okolí. Pivovar Horden bol ešte starší a predchodca bytčianskeho Poppera existoval už v 17. storočí. V oblasti Šariša sa pivo varilo od stredoveku a aj tam oprávnene stavajú na tradíciách o čom svedčí názov svetlého výčapného ležiaka Smädný mních. O rovnako slávnu tradíciu sa mohli opierať pivovary Tatran, či Topvar. V roku 1342 získali Topoľčany výsadu varenia piva. Zlatý bažant, či Kelt zas mohli využiť klimatické podmienky pre pestovanie sladovníckeho jačmeňa. Pivá z dnešného Heinekenu obišli svet a sú známe tým, že ich kvalita sa testovala aj v extrémnych podmienkach, napríklad na Kilimandžáre, Mount Evereste, či Makalu.
Pivné tajomstvo z trezora
Vyhniansky pivovar Steiger má najstaršie korene. V roku 1473 v obci založil prvý pivovar rád templárskych rytierov a prvé pivo varili mnísi. Aj to je dôvod, prečo pivovaru aj dnes na tradícii predkov mimoriadne záleží. Za svoje pivá, aj za tmavé už dostali množstvo ocenení. Podľa manažérky marketingu Ivany Maruškovej získava tmavé pivo na našom trhu stále väčšiu obľubu. Receptúra čierneho piva z Vyhní má 300 - ročnú tradíciu. Na pôvodnú receptúru narazili pri rekonštrukcii jednej z pôvodných budov pivovaru. Bola umiestnená v starom trezore, ktorý nikdy nepremiestňovali. Vážil 1,5 tony a trvalo dva dni, kým sa ho v roku 2002 podarilo otvoriť. Našli v ňom predovšetkým zoznam bylinných prísad a technologické postupy pri varení pív. Rozpis ingrediencií bol zaujímavý a čiernemu pivu dodal nezameniteľnú chuť.
Výhodou pivovaru je nepochybne aj to, že má vlastný vrt s kvalitnou vodou, ktorá pramení uprostred Štiavnických vrchov. Dávajú si záležať na tom, aby pivo, ktoré vyrábajú, bolo poctivým ležiakom a nie narýchlo vykvaseným pivom. Pivo sa varí v modernej várni a doba dozrievania je rôzne dlhá.
Pivo je skvelé aj do kuchyne
V kuchárskych knihách sa objavuje stále viac receptov, kde je jednou z hlavných prísad pivo. V posledných rokoch sa preferuje hlavne pivo čierne. Dôvodom je najmä jeho mierne karamelová chuť. Do slovenskej kuchyne sa postupne dostávajú recepty, kde doplnkom k mäsu sú sladké príchute ako karamel, či med. Neobvyklú chuť môže zo spomenutých dôvodov dodať potravinám aj pivo. Aj preto vo vyhnianskom pivovare zozbierali už viacero zaujímavých receptov, jeden vám ponúkame.
Pečené jablká v pive
Potrebujeme : 2 poháre tmavého piva, 2 poháriky sherry, 4 jablká, 4 lyžičky cukru, štipka škorice, prípadne drvené klinčeky.
Postup: Na jablkách odrežeme vrcholky, vyberieme jadrovník, a dovnútra každého nasypeme po lyžičke cukru so škoricou či klinčekmi. Prikryjeme odrezanou časťou a upečieme v rúre. Upečené jablká vložíme do horúceho piva so sherry a necháme niekoľko hodín stáť. Podávame slabo ohriate.
KVETA FAJČÍKOVÁ