V Izraeli sa čoraz hlasnejšie hovorí, že vojna s Hizballáhom pre židovský štát nevyzerá dobre. Takéto hlasy sa začínajú ozývať aj z vlády premiéra Ehuda Olmerta. Mnohí čoraz častejšie naznačujú, že vojensky neskúsený Olmert a minister obrany Amir Perec nevedia, ako ďalej.
Na izraelskú morálku tiež dobre nevplývajú zábery, ktoré ponúkli v stredu večer televízie. Úplne vyčerpaní vojaci, ktorí na zakrvavených nosidlách nakladali do vrtuľníkov deväť mŕtvych tiel a ďalších ťažko zranených. Na to, aby ich dostali z miesta boja, potrebovali niekoľko hodín a veľa munície.
V miestach, ktoré Hizballáh dobre pozná, sú straty Izraelčanov vysoké. Ostreľovanie severu intenzívne pokračuj. Velitelia sa sťažujú na nedostatok vojakov (vláda rozhodla o povolaní ďalších záložníkov) a zlé spravodajské informácie. Aj na to, že namiesto leteckých útokov, ktoré chránia ich vojakov, ale zabíjajú civilistov, musia ísť do mestského boja s dobre vyzbrojenou gerilou.
Politici zatiaľ vojakom kážu, aby pokračovali ako doteraz - žiadne veľké pozemné operácie podporované letectvom. Radšej len limitované vpády na vytypované základne nepriateľa. Izraelčania sa obávajú, že ak by sa v Libanone často ukazovali, dali by zámienku Sýrii, aby sa zapojila.
Tvrdé boje v meste Bint Džabajl a inde podľa analytikov museli znamenať aj veľké straty Hizballáhu. Hnutie priznáva, že izraelská reakcia ho prekvapila a vraj začína mať problémy s presunom rakiet na juh.
Na rozdiel od Izraela však nemusí oznamovať, koľko mužov stratil. Naopak: izraelské straty vydáva za svoje víťazstvo a mobilizuje tak ešte viac bojovníkov. "Existuje veľa mladých Arabov, ktorí sú úprimne presvedčení, že štát Izrael sa dá zlikvidovať a jeho súčasné problémy v Libanone im to len potvrdzujú," tvrdí Chalid Toameh, palestínsky analytik denníka Jerusalem Post. Upozornil, že arabské médiá stále opakujú zábery plačúceho mladučkého izraelského vojaka, ktorého utešujú kolegovia.
Podľa neho je do Hizballáhu ochotných vstúpiť veľa mladých mužov. Hnutie im sľubuje večnú slávu i to, že sa v prípade smrti postará o rodinu. Hizballáh je dnes najpopulárnejším islamistickým hnutím, lebo po "vyhnaní" Izraela z Libanonu pred šiestimi rokmi má podľa arabskej ulice veľkú šancu urobiť to znovu.
To, že sa z Hizballáhu stáva "vedúce" hnutie islamistov, potvrdzuje včerajšie vyhlásenie dvojky al-Káidy Ajmana Zaváhriho. Moslimov z celého sveta vyzval, aby sa zapojili do boja proti "sionistickokrižiackej vojne" v Gaze a Libanone. Zdá sa, že al-Káida sa chce priživiť na vojne, ktorá priťahuje oveľa väčší záujem ako Irak.
Posledný vývoj
- Izrael povoláva ďalších niekoľko tisíc vojakov záložníkov. Jeho vláda však odmieta rozširovať pozemné operácie v Libanone,
- šéf Hizballáhu Hassan Nasralláh údajne navštívil Damask, kde žiadal, aby mu Sýria povolila dovoz zbraní z Iránu cez jej územie,
- severný Izrael aj južný Libanon boli naďalej ostreľované. Ničenie odpaľovacích zariadení Hizballáhu pokračuje pomalšie, než sa očakávalo,
- izraelské lietadlá vraj zasiahli aj humanitárny konvoj,
- bilancia 16 dní bojov: okolo 600 mŕtvych Libanončanov a 53 mŕtvych Izraelčanov,
- palestínske militantné hnutie Hamas poprelo vyjadrenie predsedu palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása, že sa chystá prepustenie v Gaze zajatého izraelského vojaka Gilada Salita. (mik)
Autor: Tel Aviv