"V budúcnosti by zdravotnícka starostlivosť nemala byť iba o liečení chorých, ale aj o propagácii zdravšieho životného štýlu," povedal premiér v stredu počas prejavu v Nottinghame.
Blair ide príkladom. Už niekoľko týždňov nepoužíva výťah a chodí po schodoch, pravidelne cvičí a do jedálneho lístka si pridal zeleninu a ovocie.
Najvážnejšie zdravotné problémy Britov súvisia so zlým životným štýlom s obezitou, fajčením, alkoholom a s pohlavne prenosnými chorobami.
Každý štvrtý Brit je obézny, takmer polovica má nadváhu. Kilogramy navyše stoja rozpočet sedem miliárd libier navyše. Zvýšená chorobnosť znamená nižšiu produktivitu v práci, rýchlejší odchod do dôchodku či nutnosť opatrovateľských služieb.
Blair varoval, že ak Briti nezmenia životný štýl, zdravotníctvo nemusí zvládnuť obrovské nároky. V súčasnosti ide desať percent zdrojov v zdravotníctve na liečenie cukrovky, a do roku 2010 sa to môže ešte zdvojnásobiť. Dve tretiny chorých by mohli predísť diagnóze, ak by viac cvičili a držali diétu.
Zdravotný stav môžu výrazne zlepšiť už aj malé zmeny v životnom štýle. Kvalitnejšia strava, viac pohybu a stop fajčeniu môže predĺžiť ľudský život o 10 rokov. Tvrdia to odborníci z Cambridgskej univerzity, ktorí dlhodobo skúmali 25tisíc ľudí.
Vláda chce pritvrdiť aj proti potravinárskym firmám. Chce, aby propagovali zdravé potraviny a supermarkety by mali zaviesť rovnaké označovanie kvality potravín. Ak do budúceho roku dobrovoľne neobmedzia reklamu na čipsy, hamburgery a sladkosti, pripraví Downing street zákon o zákaze reklamy takýchto výrobkov.
Vládu v podpore zdravého jedla podporuje aj známy šéf kuchár bez čapice Jamie Oliver. Od základov už zmenil jedálniček v školských jedálňach. ŠTEFAN HUDEC