Európsky súd pre ľudské práva dal za pravdu matke zmiznutého čečenského študenta Fatime Bazorkinovej. Rusko podľa včerajšieho verdiktu súdu porušilo šesť článkov Európskej konvencie o základných ľudských právach. To najvážnejšie je porušenie práva na život.
Lavína
Jednohlasné rozhodnutie súdu je pre Rusko veľmi zlá správa. Na súde sú totiž dve stovky prípadov podobných tomu, čo zakúsila matka Bazorkinová.
Jej syn Chadžimurat Jandijev zmizol pred siedmimi rokmi, potom čo ho v Čečensku zadržali ruské jednotky. Do Grozného sa vtedy vrátil z Moskvy, kde študoval sociológiu.
Odvtedy o ňom matka nepočula. Až v roku 2000 sa v televíznej reportáži zo Severného Kaukazu pozerala ako ruský dôstojník vydáva rozkaz, aby jej syna zastrelili. Hneď potom začala pátrať po mužovi, ktorý popravu nariadil a hľadať pravdu o synovom osude.
"Zatreľte ho, do pekla!"
Napriek autentickej stope ruské súdy ani polícia s prípadom zmiznutého Jandijeva nepohli, podobne ako v stovkách iných prípadov.
Ruský súd argumentoval, že na zavraždenie jej syna ruská armáda formálny pokyn nevydala. Generála Alexandra Baranova, ktorého reportér ruskej televízie NTV a CNN zachytil, ako kričí "zastreľte ho, do pekla", povýšili a dostal medialu Hrdina Ruska.
Zúfalá matka sa pri hľadaní pravdy obrátila na Európsky súd a Rusko obvinila z porušovania základných ľudských práv a marenia vyšetrovania.
Súd v Štrasburgu jej vyhovel a Ruskej federácii nariadil, aby Bazorkinovej vyplatil odškodné 36 tisíc eur (vyše 13 miliónov korún) a jej súdne trovy. Išlo o prvý prípad, keď Európsky súd rozhodoval o čečenskom konflikte.
Na porušovanie ľudských práv v Čečensku, najmä miznutie ľudí, medzinárodné mimovládne organizácie upozorňujú dlhodobo. Sťažujú sa na neľudské zaobchádzanie ruských bezpečnostných jednotiek s miestnym obyvateľstvom.
Kremeľ si zakrýva oči
Moskva obvinenia odmieta. Vyšetrovania zločinov porušujúcich ľudské práva na Kaukaze idú väčšinou do stratena. Prístup novinárov do oblasti je obmedzený. Mimovládky, ktoré sa venujú čečenskému konfliktu, sú ostrakizované. Jedným z nich je aj Helsinský výbor, ktorý nedávno ruská tajná služba obvinila zo spolupráce s britskou tajnou službou.